O NAS

Jak wiadomo - kobiety kochają zakupy. My dodatkowo kochamy podróże. Na tym blogu chcemy dzielić się z wami naszymi zdobyczami, które dane nam było zakupić w ciekawych miejscach w Polsce. Zwiedzamy miasta i miasteczka, w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów, nowych widoków, ludzi i doświadczeń. Zapraszamy do czytania jeśli chcecie być uczestnikami naszych wypadów.

Kategorie

  • Home Rezerwat Słone Łąki

Rezerwat Słone Łąki

Władysławowo – miasto położone na Pobrzeżu Gdańskim pomiędzy Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką. Historycznie związane z królem Władysławem IV, który w latach 1635 i 1636 wybudował, w niedalekiej odległości od istniejącego na tych terenach portu rybackiego zwanego wówczas Wielką Wsią, dwa forty wojenne w celu umocnienia pozycji Polski nad Bałtykiem. Powstałej twierdzy nadano nazwę Władysławowo. Prawa miejskie Władysławowo otrzymało dopiero 1 stycznia 2015 roku; do tego czasu funkcjonowała gmina Władysławowo, w skład której wchodziła wspomniana już Wielka Wieś, Hallerowo (wybudowane na cześć generała Józefa Hallera w 1920 roku) oraz osada przyportowa. Dziś Władysławowo to malowniczo położona miejscowość letniskowa, przyciągająca turystów piękną, szeroką plażą, klifowym wybrzeżem, czystym powietrzem, bogatym w jod, dobrze rozwiniętą bazą noclegową (szczegóły) i gastronomiczną oraz licznymi atrakcjami.

Osobom, szczególnie zainteresowanym przyrodą polecam Rezerwat Słone Łąki (szczegóły), położony w dzielnicy Szotland. Jest to rezerwat florystyczny o powierzchni niemal 28 hektarów, utworzony w 1999 roku na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Celem powstania rezerwatu jest ochrona łąk słonych (halofilnych), występujących w Zatoce Puckiej wewnętrznej (Zalewie Puckim), między Władysławowem a Swarzewem. Zasolenie tego terenu powstało w wyniku spiętrzania wód Zatoki po sztormach. Wśród chronionych gatunków słonorośli rzadko występujących w Polsce znajdują się aster solny, ostrzew spłaszczony i rudy, mlecznik nadmorski, muchotrzew solniskowy, świbka morska, sit Gerarda. Rezerwat jest także ostoją dla ptaków wodnych, które chętnie zimują w płytkich wodach Zatoki (łabędzie, ohary, świstuny, pliszki, czaple, biegusy i inne). Rezerwat można oglądać w bardzo wygodnej kładki, przy której znajdują się tablice informacyjne, przedstawiające florę i faunę tego miejsca. Najpiękniejszy widok ukazuje się przy końcu kładki, gdy przed sobą mamy „morze” łąk, wysuniętych w głąb wód Zatoki. Do tego jasne obłoki, odbijające się w wodzie, zachód słońca, uwydatniający ciepłe barwy traw, i ciche odgłosy przyrody… Czego chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>