Wybierając się do Zakopanego, pewnie chcesz umilić swój wyjazd dobrym, regionalnym jedzeniem. Nie daj się nabrać na tanie podróbki. Odkryj smak Zakopanego w centrum handlowe Krupówki 40.
Czym są moskole?
Moskole – nazwa choć nieco tajemnicza, kryje w sobie podstawę góralskiej kuchni, czyli ziemniaki. Oprócz ziemniaków prym wiedzie kapusta, o której wartościach zdrowotnych rozpisywali się pisarze. Fakt może nie wydawać się to zbyt wyrafinowane danie, ale czy sukces nie tkwi właśnie w prostocie? Ziemniaki, po góralsku grule, w kuchni znajdują szerokie zastosowanie. Góralskie kobiety od zarania dziejów przyrządzały z nich niezliczoną ilość różnych klusek. I to właśnie z ziemniaków powstaje góralski moskol, który z powodzeniem zastępował w wielu góralskich domach współczesny chleb. Chociaż w wielu książkach kucharskich i internetowych stronach można znaleźć przepis na góralskie moskole, to warto spróbować ich w góralskiej karczmie. Klimat i atmosfera oprócz smaku robią całą robotę.
O moskolu nawet skomponowano przyśpiewkę góralską:
Moskolicku łowsiany
na blasce piecony
jesceś nie upiecony
juzześ łobrymbiony
Moskole w Zakopanem można znaleźć w wielu karczmach regionalnych, jednak z polecenia warto spróbować tych, serwowanych w centrum handlowym Krupówki 40. Co je wyróżnia na tle pozostałych? Świeżość, smak i niezapomniane wrażenia. Oprócz moskali z powodzeniem można spróbować tradycyjnej kuchni podhalańskiej w nowoczesnej aranżacji.
Podhalańskie przysmaki na wyciągnięcie ręki
Oprócz tradycyjnego moskola, w Zakopanem warto poddać się fali smaku i wypróbować wielu podhalańskich przysmaków, jak chociażby kwaśnica, czy wysokiej jakości sery, czyli najpopularniejszy oscypek. Chcąc spróbować dobrej jakości jedzenia, trzeba niestety zrobić niemały research. Obecnie w dużej części miejsc, potrawy są podrabiane i niestety, ale kiepskiej jakości. Dlatego warto wybrać się tam, gdzie jest gwarancja najwyższej jakości i prawdziwość smaków.
Moskol, czyli tradycyjny góralski placek tradycyjnie pieczony był na blasze rozgrzanego pieca kuchennego. Najczęściej serwuje się je ze skwarkami, bryndzą, gulaszem, sosem z leśnych grzybów, czy masłem czosnkowym. Tradycja podana w nowoczesnym wydaniu. Spośród wielu propozycji dodatków każdy znajdzie coś dla siebie.
Moskole znane są również pod nazwą placki zakopiańskie, ponieważ właśnie najczęściej serwowane są w tej części Polski. Przepisów jest tyle ile góralskich gospodyń. Chociaż każda z nich ma swój tajemny przepis, którego za nic w świecie nie chce zdradzić, każdy z nich łączy jedno: gotowany ziemniak i kapusta.
Poczuj klimat Podhala i spróbuj jednego z popisowych dań Zakopanego. Spróbujesz ich w restauracji na dachu z Centrum Handlowym Krupówki 40.