Connect with us

Biznes i finanse

Transport chłodniczy żywności – o czym warto pamiętać?

Published

on

transport zywnosci

Transport spożywczy musi odbywać się w kontrolowanych warunkach chłodniczych. Specyfika transportu świeżych produktów, stawia wiele wymagań i jest skomplikowanym procesem. Dlatego też niezbędna jest odpowiednia logistyka transportowa i specjalistyczne chłodnie, które umożliwiają dopasowanie warunków temperaturowych do konkretnego towaru.

Sprawny transport chłodniczy świeżej żywności

Ładunki chłodnicze, takie jak świeża żywność nie należą do łatwych towarów do przewożenia. Oprócz wyśrubowanych warunków chłodniczych, w pełni niezależnych od panującej na zewnątrz pogody, transport żywności podlega także restrykcyjnym zasadom sanitarnym. Niespełnienie nawet pojedynczego warunku może skutkować opóźnieniem dostaw, a to z kolei oznacza uszkodzenie produktów ze względu na nieodpowiedniej warunki i potężne straty finansowe.

Dlatego też zazwyczaj do transportu chłodniczego żywności wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczone cysterny chłodnicze, które gwarantują najkrótszy możliwy czas dostawy. Pojazdy są specjalnie przygotowywane, mają izolowane dach oraz wszystkie pozostałe ściany. Posiadają odpowiedni sposób chłodzenie mechanicznego i  dzięki temu mogą utrzymywać temperaturę nawet do minus 20 stopni Celsjusza.

Zalety transportu chłodniczego żywności

Transport spożywczy jest najtrudniejszym z przewozów. W przypadku świeżej żywności transport chłodniczy jest koniecznością i znacznie wydłuża jej przydatność do spożycia, Jednocześnie należy pamiętać, że im dłuższy tym szybciej jakość poszczególnych towarów może ulec pogorszeniu. Odpowiednie warunki przewozu są kluczowe w utrzymaniu wysokiej jakości dostaw. Najważniejszym elementem jest utrzymanie na jednym, stałym poziomie warunków, które są wymagane przez konkretny towar. Systemy monitorujące temperaturę pomagają w stałym kontrolowaniu sytuacji.

Obowiązujące prawo krajowe określa kwestie formalne, które definiowane są przez odpowiednie ustawy – między innymi tę z z 11 maja 2001 o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia oraz liczne rozporządzenia do nich wydanych. To właśnie one określają dokładne temperatury w zależności od przewożonej żywności:

  • ryby  +2 stopnie Celsjusza;
  • mleko do bezpośredniego spożycia +4 stopni Celsjusza;
  • mięso +7 stopni Celsjusza;
  • masło  +6 stopni Celsjusza;
  • koncentraty soków owocowych i lody – 20 stopni Celsjusza;
  • mrożone i głęboko mrożona żywność – 18 stopni Celsjusza.

Zlecając transport chłodniczy żywności wcześniej warto upewnić się, że firma posiada wykupione dodatkowe ubezpieczenie OCP, które zapewnia odszkodowanie w przypadku uszkodzenia przewożonego towaru. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na warunki umówi i warunki finansowe, szczegóły oferty, a także podejście i zaangażowanie pracowników, na każdym etapie łańcucha dostaw.

Continue Reading