Zamrożony bark to bolesna, bardzo uciążliwa dolegliwość, która znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie. Prozaiczne czynności, takie jak podnoszenie ręki do przywitania czy sięganie do tylnej kieszeni spodni stają się niewykonalne. Schorzenie to pojawia się nagle i szybko postępuje. A ostry atak bólowy może powodować nawet omdlenia. Z tego względu nie należy go bagatelizować, lecz szybko udać się do specjalisty. Gabinet rehabilitacji barku na warszawskich Kabatach umożliwia precyzyjną diagnostykę oraz wdrożenie indywidualnego procesu leczenia.
Zamrożony bark – charakterystyka schorzenia
Zamrożony bark nie pozwala na pełny zakres ruchów, ponieważ otaczająca cały staw ramienny torebka stawowa jest przykurczona. Towarzyszą temu trzaski, skrzypienie, tarcie oraz inne nieprawidłowości w obrębie stawu, które można usłyszeć. Pojawia się także specyficzny, trudny do wytrzymania rodzaj bólu, który jest przeszywający, rwący i nieprzerwany. Mięśnie nie mogą prawidłowo pracować. Rotacja jest słaba, a sztywność barku i szyi wskazuje na toczący się stan zapalny.
Przyczyną bolącego barku jest przede wszystkim postępujący proces włóknienia torebki stawowej oraz zapalenie tkanek okołostawowych. W powstawaniu schorzenia znaczenie ma również nieprawidłowa postawa ciała i zły wzorzec ruchowy. Czasem wystarczy jednak duży wysiłek fizyczny lub niefortunny upadek, na przykład na nartach, aby zacząć mieć problem z poruszaniem barkiem.
Zamrożony bark i sposoby jego leczenia
W przypadku zamrożonego barku warto przyjrzeć się ogólnej kondycji organizmu. Nawet stres, trudne emocje potrafią obniżyć odporność i usztywnić bark. A leczenie należy dobrać do fazy schorzenia. Na bolący barku przede wszystkim stosuje się:
• maści oraz doustnych leki przeciwzapalne
• zastrzyki z kortyzolu
• wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego
• laseroterapię
• pole magnetyczne
• masaże barku
• ciepłe kąpiele i okłady
• ćwiczenia oddechowe
• ćwiczenia relaksacyjne
• suplementację witaminy C
Proces powrotu do zdrowia może trwać kilka lat. A jeżeli zmiana jest jest w zaawansowanym stadium, wykonuje się chirurgiczny zabieg przecięcia torebki stawowej. Zanim jednak do tego dojdzie i jeśli odpowiednio wcześnie się zareaguje, rozwiązaniem jest rehabilitacja barku. Nastawiona jest ona głównie na pracę z powięzią oraz punktami i pasmami spustowymi. Podstawowe ćwiczenia powinno się również wykonywać samodzielnie w domu. Pozwolą one rozluźnić się i w pewnym stopniu przyniosą ulgę.
Podsumowanie
Rehabilitacja barku na Kabatach w Warszawie zapewnia specjalistyczną pomoc w każdej fazie rozwoju zamrożonego barku: wstępnej, ostrej i końcowej. Pozwala z dnia na dzień, stopniowo zwiększać zakres ruchów oraz powrócić do codziennej aktywności. Warto skorzystać z właściwej, indywidualnie dobranej terapii, aby uniknąć trwałego ograniczenia sprawności ruchowej.