Wykorzystanie podkładek kwadratowych jest bardzo szerokie, zarówno w przemyśle jak i w zastosowaniach domowych. Dlaczego jednak zdecydowano się na stworzenie takiego właśnie kształtu, gdy znakomita większość ogólnie stosowanych podkładek jest okrągła? W poniższym poradniku przedstawimy jakie zalety posiada podkłada kwadratowa, gdzie najczęściej jest stosowana, a także czy należy obchodzić się z nią ostrożniej bądź inaczej jak z tradycyjnym, okrągłym odpowiednikiem.
Mocowanie elementów drewnianych
Podczas skręcania ze sobą elementów wykonanych z drewna konieczne jest, by łeb śruby nie mógł podczas obracania trzeć o powierzchnię. W ten sposób drewno byłoby niszczone przy każdej próbie skręcania i rozkręcania połączenia. Mogłyby pojawić się pęknięcia, osłabienia struktury, wyglądałoby to też po prostu nieestetycznie. Podkładki kwadratowe mają za zadanie zapobiec temu zjawisku, co doskonale im się udaje. Gdy łeb śruby zaczyna naciskać na powierzchnię drewnianą, podkładka nieco wbija się w nią, a przez to blokuje w stałej pozycji. Gdyby zastosować zamiast podkładek kwadratowych okrągłe, nacisk łba śruby wciąż mógłby prowadzić do obracania się również samej podkładki, co prowadziłoby do analogicznej sytuacji jak wspomniano wcześniej. Nie jest więc niczym dziwnym, że podczas skręcania mebli bądź prac dekarskich podkładki kwadratowe są bardzo często i chętnie wykorzystywane.
Wykorzystanie w kostkach elektrycznych
Drugim miejscem, gdzie najczęściej znajdziemy podkładki kwadratowe, to różnego rodzaju kostki elektryczne i przyłączeniowe. Znajdują się one zarówno w puszkach łączeniowych instalacji elektrycznej w domach i mieszkaniach, jak również w urządzeniach gospodarstwa domowego i służą do przyłączania kabla z wtyczką, albo urządzenia bezpośrednio do instalacji. Dlaczego zdecydowano się na użycie takich właśnie podkładek? Otóż zasada jest tutaj identyczna jak w przypadku drewna – podkładka ma się nie obracać podczas dokręcania śruby. Poniżej podkładki wkładany jest przewód elektryczny, często w formie tzw. linki, w której przypadku obracanie się nakrętki doprowadziłoby do uszkodzenia żył przenoszących prąd. Takie połączenie byłoby osłabione, w przyszłości dochodziłoby do jego przegrzewania się i awarii, a nawet pożaru. Właśnie z tego powodu nie należy nigdy zamieniać podkładek kwadratowych na okrągłe w tego typu rozwiązaniach.
Jak mogliśmy się przekonać, podkładki kwadratowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je w przemyśle drewnianym, podczas prac dekarskich, w kostkach do instalacji elektrycznych i wszędzie tam, gdzie istotna jest równomierna siła skręcania połączenia. Dzięki temu iż podkładka nie może obracać się podczas dokręcania śruby, chroni mocowane połączenie przed uszkodzeniem mechanicznym.