Connect with us

Zdrowie i uroda

Jak radzić sobie z suchością pochwy w trakcie ciąży?

Published

on

suchosc pochwy w ciazy

Suchość pochwy to schorzenie, które jest tematem tabu dla wielu kobiet. Jeśli objawy takie jak pieczenie, swędzenie i parcie na pęcherz występują w ciąży, często są powodem do niepokoju. Czy rzeczywiście suchość pochwy może być niebezpieczna? Jak można poradzić sobie z tego typu dolegliwościami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego poradnika.

Suchość pochwy – skąd się bierze?

Podczas ciąży w organizmie występuje spora burza hormonalna. To właśnie z tego powodu okolice intymne mogą mieć problem ze zbyt niskim nawilżeniem. Suchość pochwy w ciąży jest związana z niedostateczną ilością estrogenów. Najczęściej występuje w pierwszym trymestrze. Samo schorzenie może dawać różne objawy: od delikatnych, takich jak lekkie pieczenie i uczucie dyskomfortu po bardzo uciążliwe – ból podczas chodzenia i uprawiania seksu.

Warto jednak mieć świadomość, że suchość pochwy w ciąży nie jest niczym niezwykłym. Lekarz ginekolog przepisze pacjentce odpowiedniego rodzaju preparat, który szybko pozbędzie się problemu. Jakie leki na suchość pochwy są dostępne na rynku?

Co stosować na suchość pochwy?

Z powodu powszechności problemu, istnieje sporo leków, które można stosować na suchość pochwy w ciąży. Do najczęściej stosowanych należą żele i maści, które są nakładane miejscowo. Tego typu preparaty należy aplikować zgodnie ze wskazaniami lekarza lub zaleceniami na ulotce. Najczęściej jednak krem na suchość pochwy nakłada się na noc.

Popularną grupą produktów są także globulki i tabletki dopochwowe. Jak sama nazwa wskazuje, te aplikuje się bezpośrednio wewnątrz ciała. Zawarte w nich substancje ulegają rozpuszczeniu pod wpływem temperatury. Ich zadaniem jest przywrócenie właściwego pH, redukcja podrażnień i nawilżenie okolic intymnych. Suchość pochwy a ciąża nie jest więc powodem do niepokoju. Za pomocą przepisanych przez lekarza preparatów, około tygodniowa kuracja powinna przynieść zadowalający efekt.

Suchość pochwy a ciąża – jakiś produktów unikać?

Suchość pochwy może okazać się niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka. Z tego powodu, warto pamiętać o tym co może ją wywołać i unikać konkretnych grup produktów.

Pierwszą z nich są lubrykanty zawierające sztuczne związki zapachowe i silikony. Tego typu substancje występują w klasycznych żelach do masażu intymnego. Środki chemiczne mogą nie tylko wywołać reakcję alergiczną, ale też podrażnienie błon śluzowych.

Kolejną wskazówką jest unikanie noszenia zbyt ciasnej i sztucznej bielizny. Zamiast koronkowych majtek, warto wybrać te bawełniane i przewiewne. Tego typu produkty są nie tylko wygodniejsze w noszeniu, ale też bezpieczniejsze dla okolic intymnych.

Należy również mieć na względzie prawidłową higienę pochwy. Stosowanie zbyt silnych płynów myjących może być przyczyną suchości pochwy, nie tylko podczas ciąży. Warto więc stosować delikatne preparaty, przeznaczone do higieny wrażliwego nabłonka.

Continue Reading