Connect with us

Motoryzacja i technologia

Systemy bezpieczeństwa w motocyklach Hondy

Published

on

motocykl hondy

Podróżowanie jednośladem wiąże się z wieloma zaletami. Dynamika jazdy w zurbanizowanym terenie, poczucie swobody oraz niskie koszty zakupu i eksploatacji, to tylko niektóre z przykładów. Istnieje jednak bardzo ważna kwestia, której nie należy bagatelizować- bezpieczeństwo. Każdy producent powinien zagwarantować rozwiązania zwiększające komfort jazdy oraz ochronę podczas potencjalnej kolizji. Przekonaj się, co oferują modele Hondy!

Wzór na bezpieczeństwo

Motorcycle Accident In-Depth Study, czyli Szczegółowe Studium Wypadków Motocyklowych, to program badawczy, który powstał w 1999 roku. Jego założyciele (FIM oraz FEMA) postanowili wyodrębnić główne elementy, które przyczyniały się do powstawania wypadków z udziałem motocykli. Analiza 921 przypadków wskazała na znaczną przewagę błędu ludzkiego nad warunkami zewnętrznymi. Co ciekawe, to właśnie kierowcy innego pojazdu w większości byli sprawcami tych niebezpiecznych sytuacji.

Dochodzenie stało się bardzo wartościowym źródłem wiedzy dla wielu producentów motoryzacyjnych. Również japoński wytwórca wykorzystał zdobyte informacje, aby usprawnić system bezpieczeństwa w oferowanych maszynach.

Innowacyjna ochrona

Bardzo ważnym aspektem zwiększania świadomości na temat bezpieczeństwa jest rzetelna i praktyczna edukacja. Właśnie dlatego Honda stworzyła interaktywny symulator jazdy na motocyklu, a także specjalny trenażer jazdy. Zaprojektowane narzędzia rozwijają zdolność przewidywania potencjalnego zagrożenia, dzięki czemu szansa na uniknięcie wypadku znacznie wzrasta.

Honda Gold Wing model 2006 to jednoślad, który został wyposażony w pierwszą motocyklową poduszkę powietrzną. Rozwiązanie oparte zostało na zebranych danych, które wskazują, że głównym źródłem obrażeń motocyklistów są przeszkody znajdujące się na drodze, a uderzenie ma charakter frontalny.

Kolejnym przykładem jest system Combined ABS, który stworzony został dla klasy motocykli Super Sport. Ten specyficzny rodzaj pojazdów wymaga bardzo solidnego wspomagania, a zaproponowana opcja sprawdzi się doskonale. Combined ABS poprawia pracę jednośladu podczas hamowania, bez względu na panujące warunki drogowe. W rezultacie znacznie rośnie ogólny poziom bezpieczeństwa jazdy.

V2V to nowatorski system, który w szczególności zasługuje na uwagę. Vehicle to Vehicle oznacza komunikację pomiędzy pojazdami dzielącymi wspólną infrastrukturę drogową. Idea polega na stworzeniu zaawansowanej komunikacji mobilnej, która udostępnia informacje o swojej lokalizacji oraz planowanemu kierunkowi ruchu innym podmiotom, w tym właśnie samochodom oraz motocyklom. System jest częścią japońskiego programu Advanced Safet Vehicle.

Model działania urządzenia jest bardzo prosty. Motocykliści otrzymują specjalny komunikat, który ostrzega przed zbliżającymi się w ich stronę pojazdami. Alert pojawi się na Head-Up Display, czyli wyświetlaczu refleksyjnym, a także w formie audio, wprost do głośników umieszczonych w kasku. Tak zintegrowany system sprawia, że miłośnik motoru otrzymuje kompletną informację o zagrożeniu, bez odrywania wzroku z drogi. Zapraszamy do salonów, a autoryzowany dealer Hondy przedstawi wszystkie atuty z posiadania jednośladu oraz zaproponuje korzystną ofertę.

Continue Reading