Connect with us

Dom i wnętrze

Dlaczego warto sprawdzić poziom wilgoci posadzki przed położeniem parkietu?

Published

on

poziom wilgoci posadzki

Zdezelowany parkiet, zatęchłe klepki podłogowe, wciąż obluzowane płytki. Czy ten problem dotyczy również Twojego mieszkania? Musisz wiedzieć, że to tylko widoczna część skutków oddziaływania wody na posadzkę. Te najbardziej uciążliwe są poza zasięgiem Twojego wzroku. Zawilgocony styropian i wszelkie włókna syntetyczne znajdujące się pod posadzką na skutek przemoczenia tracą swoje właściwości. Nie wspomnę już o namoknięciu ścian postępującym wraz z upływem czasu. Nawilgłe warstwy izolacyjne są siedliskiem rozwijającej się pleśni, bakterii i grzybów niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Ściany podciągają wodę nawet do metra ponad posadzkę. Zapach stęchlizny unosi się w całym domu. Niszczeniu ulegają farba, tynk, listwy przypodłogowe, meble.

Czy można temu zaradzić?

Osuszanie podposadzkowe pozwala na skuteczne i dokładne usunięcie wilgoci ze wszystkich warstw pod posadzką. Takie osuszanie jest koniecznością, gdyż droga do naturalnego odparowania wody jest zablokowana. Rozprzestrzenianie się wilgoci może mieć skutki dość destrukcyjne, począwszy od elementów budowlanych, na zdrowiu ludzkim kończąc. Dzięki nowym technologiom osuszania podposadzkowego unikniesz wysokich kosztów długotrwałego remontu, demontażu podłóg, skuwaniu wylewki oraz wymianie termoizolacji. Im szybciej zdecydujesz się na osuszanie, tym mniejsze będą straty i koszt robót naprawczych.

Na czym polega osuszanie?

Proces osuszania poszczególnych warstw izolacji wymaga zastosowania specjalistycznych metod i urządzeń. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego nowoczesne pompy ciśnieniowe, które najpierw wyciągają zalegającą pod posadzką wilgoć, a następnie wtłaczają silny strumień suchego powietrza, aby pozbyć się resztek wilgoci z warstw izolacyjnych. Metody osuszania podposadzkowego każdorazowo dobiera się do indywidualnych potrzeb klienta, stopnia zalania oraz systemu wykończenia podłóg. W zależności od rodzaju zawilgocenia stosuje się metodę osuszania kondensacyjnego bądź też adsorpcyjnego. Metoda osuszania kondensacyjnego najlepiej sprawdza się przy wysokiej wilgotności powietrza, jest bardzo wydajna przy niskim zużyciu prądu. Metoda adsorpcyjna doskonale sprawdza się zarówno w chłodnych, jak i ciepłych pomieszczeniach, jest wysoce wydajna nawet przy dużym zakresie wilgotności i temperatury, polega na gromadzeniu się wody na powierzchni adsorbentu. Cały proces osuszania odbywa się równolegle z systematycznym monitorowaniem parametrów wilgotności, dzięki temu mamy pewność, kiedy proces należy zakończyć.

Izolacja przeciwwilgociowa

Aby odpowiednio zabezpieczyć dom przed niepożądanym zjawiskiem zbyt dużej wilgotności, najlepiej założyć skuteczną izolację przeciwwilgociową. Zaleca się ją szczególnie w domach umiejscowionych na gruntach spoistych, przy wysokim poziomie wód gruntowych. Wykonanie takiej izolacji sugeruje się nie tylko podczas budowy nowego domu – możemy również zlecić odpowiednią izolację fundamentów starego budownictwa. Izolacja pionowa i poprzeczna to skuteczna ochrona przed namiękaniem ścian. Prawidłowo wykonana zabezpieczy budynek przed przedwczesnym niszczeniem i zagwarantuje czyste i zdrowe powietrze wewnątrz budynku. Nie zapominajmy o dużej oszczędności. Przenikanie wilgoci do wnętrza domu obniża jego izolacyjność cieplną, co powoduje wzrost rachunków za ogrzewanie.

Jak widzisz, suchy dom, to zdrowy i ciepły dom. Jeśli borykasz się z problemem zbyt wysokiej wilgotności, nie zwlekaj. Podejmij odpowiednie kroki i nie oszczędzaj na zdrowiu swoich bliskich. Osuszenie budynku poprawi komfort Twojego życia i życia Twoich bliskich.

Continue Reading