Connect with us

Dom i wnętrze

Uprawa w growboksie – jak zacząć? Czego unikać?

Published

on

Uprawa w growboksie

Uprawianie roślin w warunkach indoor jest znacznie łatwiejsze przy zastosowaniu growboxa. Może to być zarówno całe pomieszczenie, jak i wolnostojąca szafka bądź specjalny namiot służący do uprawy roślin w domu. Odpowiednio wykonany growbox zapewnia doskonałe warunki klimatyczne do wzrostu roślin, a także umożliwia kontrolowanie temperatury, wilgoci i innych czynników kluczowych dla wegetacji. Dzięki temu uprawa staje się łatwiejsza, co pozwala stymulować obfitość uzyskiwanych plonów oraz zwiększyć ich jakość.

Uprawa w growboxie – o co należy zadbać na samym początku?

Podstawowym krokiem jest wybór growboxa o odpowiedniej wielkości. Dlatego też warto wcześniej upewnić się, jakie otoczenie dla wybranych przez nas roślin jest optymalne. Niektóre gatunki roślin lubią przestrzeń. Jeśli mają zbyt mało miejsca – nie rosną tak, jak byśmy chcieli. Następnie powinniśmy skupić uwagę na wybór wartościowego podłoża. Podobnie jak w przypadku wielkości growboxa, należy kierować się upodobaniami roślin. W growboxie, oprócz tradycyjnych upraw glebowych, można zdecydować się na jeden z systemów hydroponicznych.

Jak wytworzyć właściwy mikroklimat dla uprawy?

Kiedy growbox został wybrany, a podłoże jest już gotowe, powinniśmy zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków klimatycznych. Niektóre modele growboxów są wyposażone w gotowy system nawadniania, co znacznie ułatwia dozowanie odpowiednich ilości wody. Jeżeli nie mamy możliwości korzystania z tego rozwiązania, najlepiej będzie kontrolować podłoże. W tym celu pomocny będzie zakup higrometru, który pozwoli ocenić wilgotność gleby. Oprócz wody niezbędnym czynnikiem w procesie wegetacji jest nasłonecznienie. Rolę tę doskonale spełniają żarówki o barwie jak najbardziej zbliżonej do światła słonecznego. Dodatkowo wytwarzają one ciepło, które sprzyja tworzeniu właściwego mikroklimatu. Przy okazji, istotnym elementem jest również kontrolowanie temperatury. W tym celu warto skorzystać z termometru, aby mieć pewność pomiarów. Nie możemy również zapomnieć o wymianie gazowej, czyli wentylacji. Do tego doskonale sprawdzą się wentylatory kanałowe. Powietrze wewnątrz namiotu powinno być wymieniane kilka razy w ciągu minuty, dlatego warto zwrócić uwagę na wydajność poszczególnych modeli.

Najczęściej popełniane błędy

Jednym z najczęstszych błędów jest niewłaściwy dobór podłoża, który skutkuje zgniciem korzeni lub rozwojem chorób odglebowych. Używanie podłoża o dużej wilgotności może przyczynić się do powstania problemów z pleśnią i grzybami. Podobne efekty mogą pojawić się, jeśli na uprawie indoor zabraknie właściwej wentylacji. Sporym wyzwaniem okazuje się także podlewanie. Początkujący growerzy nierzadko mają problem z doborem odpowiedniej ilości wody. Natomiast specjaliści zalecają, aby unikać przelewania roślin.

Continue Reading