Wkręty samogwintujące są wykorzystywane przez profesjonalistów na całym świecie. Docenia się je za trwałość, a także odporność na korozję. Za ich pomocą można wykonywać stabilne połączenia. Istnieje kilka rodzajów wkrętów samogwintujących. Typ produktu zależy od przeznaczenia. Szeroki wybór pozwala wykorzystać walory wkrętów samogwintujących w różnych branżach, od przemysłu i metalurgii po na przykład stolarstwo i sektor usług.
Budowa wkrętów samogwintujących
Wkręty samogwintujące można podzielić ze względu na rodzaj tzw. łba. Wyróżnia się typ: stożkowy, walcowy, podkładkowy, kielichowy oraz sześciokątny. Elementy są dostępne w różnych rozmiarach. Długość obejmuje zazwyczaj zakres od 9 mm do 25 mm.
Wkręty samogwintujące mogą także posiadać kołnierz dociskowy, dzięki któremu można znacząco zwiększyć siłę nacisku podczas montowania elementu. Rodzaj produktu dostosowuje się najczęściej do grubości łączonych powierzchni. W niektórych przypadkach można także dobrać podkładki i uszczelki.
Z czego odlewa się wkręty samogwintujące?
Trwałość oraz stabilność wkrętów samogwintujących jest zapewniana przez specjalny proces produkcji, a także wykorzystanie materiałów wysokiej jakości. Aktualnie najczęściej stosuje się stal węglową oraz stal nierdzewną A2 do odlewania elementów. Dzięki temu wkręty samogwintujące nie zużywają się, a także nie dochodzi do uszkodzenia ich struktury podczas montażu i demontażu.
Żeby zapewnić właściwości, dzięki którym wkręty samogwintujące są odporne na korozję, ich powierzchnię pokrywa się cynkiem. Sprawia to, że elementy są odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, różnicy temperatur i wilgoci.
Kiedy stosuje się wkręty samogwintujące?
Produkty są stałym wyposażeniem w warsztatach rzemieślniczych, mechanicznych, a także zakładach budowlanych i przemysłowych. Są często stosowane ze względu na swoje unikalne właściwości i uniwersalne możliwości montażu.
Sprawdzają się podczas zakładania kanałów wentylacyjnych, na przykład prostokątnych i okrągłych. Stosuje się je także, gdy przychodzi do montażu przepustnic wykonanych, na przykład z materiału PVC.
Wkręty samogwintujące są doceniane szczególnie przez firmy działające w sektorze budownictwa. Są wykorzystywane podczas stawiania stalowych konstrukcji, które powinny się składać z wyjątkowo trwałych komponentów, zapewniających stabilność i funkcjonalność.
Elementy znajdują także zastosowanie podczas pracy z materiałami drewnianymi, a także betonem. Uniwersalność wkrętów samogwintujących jest doceniana przez specjalistów nie tylko ze względu na ich zróżnicowane zastosowanie, ale także walory estetyczne. Ich opływowa i nie rzucająca się w oczy konstrukcja sprawia, że nie psują efektu wizualnego konkretnych przedmiotów i powierzchni.
Dlaczego warto stosować wkręty samogwintujące?
Wkręty samogwintujące są praktycznym elementem, który można stosować do tworzenia łączeń na prawie każdej powierzchni. Elementy, dzięki specjalnej budowie oraz geometrii, formują gwint bez wytwarzania dodatkowych odprysków lub wiórów. Materiał wykonania oraz ocynkowanie produktów sprawia, że są odporne na uszkodzenie ich struktury, a także działanie czynników zewnętrznych, w tym korozji i różnicy temperatur. Dzięki tym właściwościom warto zdecydować się na stosowanie wkrętów samogwintujących.
źródło: azmet.com.pl – śruba rzymska