Connect with us

Zdrowie i uroda

Plastyka dziąseł – efekty funkcjonalne i estetyczne

Published

on

plastyka dziąseł

Atrakcyjny uśmiech to nie tylko białe zęby, ale i zdrowe oraz zadbane dziąsła. Niestety, choroby przyzębia, zła technika szczotkowania, niewłaściwa higiena lub uwarunkowania genetyczne mogą negatywnie wpłynąć na wygląd uzębienia. Nowoczesna stomatologia estetyczna ma jednak na to sposób. Dowiedz się, czym jest plastyka dziąseł oraz kiedy warto ją wykonać.

Dziąsła stanowią ważny element aparatu zawieszeniowego zęba. To m.in. dzięki nim jest mocno osadzony w zębodole, a uzębienie pozostaje stabilne podczas spożywania pokarmów. Co więcej, dziąsło chroni również przed przenikaniem bakterii, których rozwój mógłby doprowadzić do stanów zapalnych, zniszczyć korzeń lub uszkodzić inne elementy przyzębia np. cement korzeniowy czy ozębną. Ponadto osłania szyjki zębowe, których odsłonięcie grozi silną nadwrażliwością. Ładnie ukształtowane, zdrowe dziąsła dodają też atrakcyjności uśmiechowi.

Plastyka dziąseł – dlaczego jest ważna?

Jak już wspomniano, dziąsła pełnią ważną rolę – utrzymują stabilnie ząb w zębodole oraz chronią przed nadwrażliwością i próchnicą korzeni. Choroby przyzębia np. paradontoza, zbyt mocne szczotkowanie czy brak higieny może spowodować cofanie się tkanek w kierunku wierzchołków. Coraz mocniej odsłaniające się zęby stają się podatne na uszkodzenia, co skutkuje ich nadwrażliwością, podatnością na bakterie oraz rozchwianiem. Dlatego niezbędne jest zgłoszenie się do periodontologa w celu rozpoczęcia leczenia, które wyciszy stany zapalne, a także uchroni uzębienie przed wypadnięciem.

Plastyka dziąseł przy recesji – na czym polega?

W przypadku recesji pomocna jest periodontologia. To dział stomatologii poświęcony leczeniu przyzębia. Lekarz rozpocznie terapię od wyciszenia stanu zapalnego, co polega przede wszystkim na higienizacji jamy ustnej, odkażeniu kieszonek dziąsłowych czy wykonaniu kiretaży. Następnie może zalecić przeprowadzenie plastyki dziąseł, która wiąże się z pobraniem tkanki własnej pacjenta (najczęściej fragmentu podniebienia twardego) i jej przeszczepienie wzdłuż ubytków tkanki.

Zabieg nie tylko poprawia estetykę, ale i przywraca fizjologiczne funkcje zębów oraz stabilizuje je w zębodołach. Wraz z plastyką dziąseł nierzadko wykonywana jest również augmentacja kości. Polega to na poszerzeniu wyrostka zębodołowego, który został zresorbowany lub uszkodzony w wyniku paradontozy.

Plastyka dziąseł a estetyka

Plastyka dziąseł pozwala skorygować asymetrię, poprawić kształt, a także wydłużyć korony zębów. To ostatnie zastosowanie dotyczy tzw. gummy smile, czyli uśmiechu dziąsłowego. Polega na wycięciu przerośniętej tkanki i tym samym przywróceniu odpowiednich proporcji między dziąsłami a koronami zębów, co korzystnie wpływa na estetykę uśmiechu.

Plastyka dziąseł a aparat ortodontyczny

Plastyka dziąseł nierzadko bywa również pomocna przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. W przypadku recesji lub zbyt cienkiej tkanki otaczającej zęby lekarz może zlecić wykonanie korekty. Jest to tzw. augmentacja dziąsła, która polega na jego wzmocnieniu i poszerzeniu. To bardzo ważny zabieg, bowiem aparat wywiera na zęby i przyzębie dość duże siły. Dzięki nim prostuje się uzębienie, ale mogą też powstawać przeciążenia, które w przypadku braku zdrowych dziąseł mogłyby prowadzić do jego wypadnięcia.

Continue Reading