Connect with us

Zdrowie i uroda

Pielęgnacja cery naczynkowej w pigułce

Published

on

cera naczynkowa

Pojawiające się naczynka są powszechnym problemem cery, niezależnie od wieku. Taka skóra wymaga specjalnego podejścia, odpowiedniej pielęgnacji i doboru delikatnych kosmetyków, które złagodzą stan zapalny.

Charakterystyka cery naczyniowej

Cera naczyniowa z reguły dotyczy osób z I lub II fototypem skóry, o jasnych włosach, oczach i karnacji. Badania dowodzą, że znacznie częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn. Ma to związek z estrogenem, który działa rozluźniająco na mięśnie twarzy.

Do cech charakterystycznych skórze naczyniowej przypisuje się: zaczerwienienie, opuchliznę, pieczenie i łatwość powstawania stanów zapalnych. wszystko to ma związek z delikatnymi, kruchymi naczynkami krwionośnymi, które mają skłonność do pękania. Mają one podwyższoną przepuszczalność, nie wytrzymują ciśnienia krwi, co prowadzi do ich rozszerzenia, osłabienia i pękania, czego konsekwencją są teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami naczyniowymi).

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Cera naczynkowa wymaga specjalnego podejścia, a z kosmetyki stosowane do codziennej pielęgnacji muszą zawierać odpowiednie składniki (np. witaminę A, C, E, skrzyp polny, wyciąg z róży, miłorząb japoński).

  1. Oczyszczanie i tonizacja

Pierwszym, podstawowym krokiem w prawidłowej pielęgnacji skóry naczyniowej jest jej dokładne oczyszczenie. W ten sposób przywrócona zostanie jej równowaga i naturalne pH. Dzięki tonizacji będzie ona zregenerowana i bardziej elastyczna.

  1. Peeling

To doskonały sposób na pobudzenie krążenia krwi jednoczesne wzmocnienie naczyń krwionośnych. Z powodzeniem można wykonać peeling kawitacyjny czy enzymatyczny w gabinecie kosmetycznym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Specjalista pomoże dobrać odpowiedni do stanu skóry tak, by dał jak najlepsze efekty.

  1. Maska

Aby złagodzić stany zapalne, zregenerować, rozjaśnić i nawilżyć skórę naczyniową, warto przynajmniej raz w miesiącu nałożyć profesjonalną maskę w gabinecie kosmetycznym. W domowych warunkach można eksperymentować z maskami na bazie naturalnych składników, np. miodu i kefiru czy siemienia lnianego.

  1. Krem

Krem do cery naczyniowej powinien jednocześnie nawilżać, chronić, wzmacniacz naczynia, rozjaśniać i łagodzić stany zapalne. Ponadto musi mieć łagodny i nie podrażniający skóry skład, by po jego aplikacji cera była widocznie wygładzona i rozpromieniona. Należy pamiętać, że jej wrogiem jest także promieniowanie UV i mróz, a zatem krem dopasować do pory roku.

Prawidłowa pielęgnacja nie daje rezultatów – co dalej?

Gdy na skórze uwidacznia się rumień, zaczerwienienie i teleangiektazje to znak, że należy udać się na konsultacje do gabinetu kosmetycznego. Specjalista oceni stan cery i pomoże wyleczyć dolegliwość. Być może konieczne będzie stosowanie środków farmakologicznych lub laserowe zamykanie naczynek (przy zaawansowanych zmianach). Nigdy nie należy czekać, ani lekceważyć pierwszych objawów, ponieważ stan skóry będzie się pogarszał, a zmiany będą trudne do wyleczenia.

Continue Reading