Connect with us

Zdrowie i uroda

Pierwsze symptomy wskazujące na problemy ze słuchem

Published

on

problemy ze słuchem

Problemy ze słuchem rozwijają się stopniowo, dlatego samoobserwacja, szczególnie we wczesnych etapach schorzenia, umożliwia przygotowanie profesjonalnego leczenia i uniknięcie negatywnych konsekwencji związanych ze spadkiem jakości codziennej komunikacji. Co wskazuje na problemy ze słuchem?

Codzienne zachowania, które wskazują na niedosłuch

Pogarszający się słuch powoduje zmiany w codziennym zachowaniu. Osoba taka zaczyna coraz głośniej mówić, głośniej słucha telewizji czy muzyki. Wielokrotnie prosi o powtórzenie ostatnio wypowiadanych zdań. Pogłębiający się niedosłuch prowadzi często do izolacji towarzyskiej. W takiej sytuacji warto zdecydować się na badania słuchu i podjąć kroki, które przyczynią się do poprawy komfortu życia.

Skąd przychodzą dźwięki? Czy na pewno jesteś w stanie to stwierdzić?

Dobra praktyka kontroli jakości słuchu to ocena źródła pochodzenia dźwięków. W przypadku podejrzenia niedosłuchu niezwykle trudno rozpoznać miejsce, z którego dochodzi hałas. Problemy ze słuchem mogą mieć różny stopień nasilenia – w wielu przypadkach wystarczy dobór odpowiedniego aparatu słuchowego, by ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Czynniki ryzyka związane z ogólnym stanem organizmu

Ryzyko niedosłuchu rośnie wraz z wiekiem. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia problem dotyka 1 na 3 osoby po przekroczeniu 60 roku życia. Ważny czynnik ryzyka to nie do końca zaleczone infekcje ucha występujące powszechnie w sezonie jesienno-zimowym. W wielu przypadkach również nieleczone nadciśnienie wywołuje szumy uszne, a te naturalnie ograniczają słyszenie i komfort życia. Wymagają dopasowania aparatu z generatorem szumów. Jak więc widzimy, na słuch wpływa ogólny stan organizmu, dlatego warto przeprowadzać badania profilaktyczne.

Na co jeszcze warto uważać?

  • przy powracających infekcjach ucha warto zadbać o pełne wyleczenie i częstsze konsultacje z otolaryngologiem,
  • zaburzenia równowagi mogą wskazywać na dolegliwości ucha wewnętrznego,
  • warto na co dzień pamiętać o tym, by unikać hałasu i odpowiednio chronić swoje uszy, np. w miejscu pracy,
  • problemy ze słuchem mogą mieć charakter przejściowy, np. jako skutek uboczny przyjmowania wybranych leków,
  • trzeba też pamiętać o odpowiedniej higienie uszu.

Podsumowanie

Profilaktyka i samoobserwacja pozwalają skutecznie przeciwdziałać rozwojowi niedosłuchu. Problemy ze słyszeniem zdiagnozowane we wczesnym etapie pozwalają ograniczyć postępowanie schorzenia. Wiele gabinetów protetycznych zaprasza pacjentów na bezpłatne badania słuchu. Dzisiejsze aparaty słuchowe to zaawansowane urządzenia, które spełniają oczekiwania pacjentów i pozwalają im prowadzić komfortowe i aktywne życie pomimo niedosłuchu.

Continue Reading