Connect with us

Biznes i finanse

Jakie normy powinny spełniać niszczarki do dysków twardych? Sprawdź, czym się kierować podczas zakupów

Published

on

niszczarki do dyskow twardych

Fizyczne niszczenie dysków twardych i innych elektronicznych nośników danych jest najbardziej skutecznym i pożądanym rozwiązaniem. National Institute of Standards and Technology (NIST) opracował wytyczne dotyczące utylizacji nośników informacji. Publikacja NIST 800-88 ma na celu pomóc organizacjom i menedżerom systemów IT oraz wszystkim mającym styczność z poufnymi danymi w podejmowaniu praktycznych decyzji dotyczących zniszczenia danych w oparciu o kategoryzację i poufność informacji lub danych. Według wspomnianych wytycznych niszczenie dysków twardych jest najbezpieczniejszą i najbardziej zgodną formą likwidacji danych.

Skuteczne niszczenie danych

Dyski twarde komputerów zawierają dużą ilość poufnych informacji i należy je bezpiecznie usuwać. Dane często można łatwo odzyskać nawet z dysku twardego, który został wielokrotnie wyczyszczony. NIST 800-88 opisuje trzy metody niszczenia dysków twardych: kasowanie danych, rozmagnesowanie i niszczenie. Jednocześnie wskazuje fizyczne niszczenie dysków twardych za najbezpieczniejszą formę niszczenia danych, które powinno być stosowane w przypadku wszystkich poziomów poufnych informacji.

Zalecana metoda (niszczenie, rozmagnesowanie lub kasowanie) stosowana do niszczenia dysków twardych opiera się na „poziomie bezpieczeństwa” usuwanych informacji. Kiedy podnosi się „poziom bezpieczeństwa” informacji, rośnie też wymagana metoda niszczenia. Aby zachować zgodność z przepisami, ważne jest, aby dokładnie sklasyfikować informacje, które są przetwarzane. Wytyczne NIST 800-88 klasyfikują informacje jako niski, średni lub wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednak nie zdefiniowano, jaki typ informacji należy do każdej kategorii – decyzję tę musi podjąć osoba przetwarzająca dane. Decydując o tym, który „poziom bezpieczeństwa” najlepiej opisuje przechowywane informacje, należy pomyśleć o ich wartości i poufności, a także o konsekwencjach utraty.

Niszczarki do dysków twardych

Do niszczenia mechanicznego (rozdrabniania dysków twardych na małe kawałki) służą niszczarki do dysków twardych – dzięki nim istnieje pewność, że poufne dane lub informacje nie zostaną odzyskane ani ujawnione. Jeżeli dysk przeznaczony jest do utylizacji, a znajdują lub znajdowały się na nim poufne informacje, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie niszczarki do dysków twardych.

Wszystkie dyski twarde komputera nadają się do recyklingu. Dodatkowym argumentem niszczenia dysków twardych jest prawidłowa utylizacja metali, z których są skonstruowane i które są cennymi materiałami nadającymi się do przetworzenia. Do niszczenia danych elektronicznych potrzebna jest niszczarka dysków twardych, która skutecznie zniszczy tradycyjne obrotowe dyski twarde i dyski półprzewodnikowe. Niszczenie dysku twardego jest pierwszym krokiem do prawidłowego recyklingu metalu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem niszczarki do dysków twardych?

Przed zakupem warto wziąć pod uwagę kilka wytycznych, które spełniać powinny skuteczne niszczarki do dysków twardych:

  • osiąganie całkowitego zniszczenia dysków twardych bez możliwości odtworzenia lub odzyskania danych,
  • mocna konstrukcja zapewniająca precyzję i maksymalną moc rozdrabniania,
  • szybkość i niezawodność niszczenia dysków twardych, złomu elektronicznego i innych nośników danych,
  • bezpieczne zniszczenie danych zgodnie z aktualnie obowiązującą normą DIN 66399 (określającą wymagania względem bezpiecznego niszczenia rożnych dokumentów i nośników danych),
  • niszczenie dysków twardych o poziomach bezpieczeństwa od H3 do H5.

Aktualnie rośnie zapotrzebowanie na całkowite zniszczenie poufnych danych, zduplikowanych lub nieaktywnych nośników danych. Wykorzystanie niszczarki do dysków twardych daje pełną gwarancję na prawidłową likwidację danych oraz bezpieczną utylizację sprzętu.

źródło: idealnebiuro.pl – sprzęt biurowy