Rozwój firmy zmusza przedsiębiorców do pozyskiwania nowych powierzchni magazynowych lub przeniesienia zakładu nawet o kilkaset kilometrów. Co jednak zrobić, gdy już zainwestowaliśmy masę pieniędzy w wybudowanie magazynu czy hali produkcyjnej i nie stać nas na kolejny? Uszczuplony budżet nie musi być przeszkodą w rozwijaniu swojej firmy. Rozwiązaniem są ogólnodostępne hale magazynowe bądź hale namiotowe. Różnicę między nimi, cenę wynajmu i różnorodność wariantów przedstawione zostaną poniżej.
Hale namiotowe i magazynowe
Różnicą między tymi dwoma obiektami na wynajem jest przede wszystkim wielkość, cena, materiał, z jakiego są wykonane i przeznaczenie.
Hale namiotowe zwykle są to stosunkowo małe i średnie, jednopiętrowe obiekty budowane pod eventy firmowe, koncerty, wesela czy magazyny rolnicze. Materiałem wykorzystywanym jako poszycie konstrukcji jest przeważnie plandeka lub ognioodporny polichlorek winylu. Pokrycie może być transparentne, białe lub kolorowe. Do tego typu obiektów czasem używa się również materiałów trwalszych jak płyta warstwowa, wykonując jedynie poszycie płatwi z plandeki.
Hale magazynowe czy produkcyjne to obiekty nawet kilkupiętrowe o dużej powierzchni i trwalszym materiale poszycia. Stosuje się tu zwykle blachę profilowaną, płytę warstwową o różnej grubości lub blachę trapezową. Często takie budynki są również wyposażone w wewnętrzne poszycie termoizolacyjne, system wentylacyjny, gaśniczy czy elektryczny.
Dokumentacja potrzebna do budowy hali
Ze względu na to, że hale namiotowe i magazynowe nie wymagają postawienia fundamentów, są traktowane jako obiekty tymczasowe i można je postawić na okres 180 dni. Jest to wystarczająca ilość czasu na zebranie dokumentów, aby później zarejestrować halę jako obiekt stale związany z gruntem.
Poza tym potrzebne są:
- wpis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni
- aktualna mapa do celów projektowych
- dokumentacja techniczna konstrukcji
- adaptacja konstrukcji do projektu budowlanego
- projekt instalacji, która ma być zamontowana w obiekcie
- oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością
- wniosek o budowę do odpowiedniego organu administracyjnego (np.: urząd miasta)
- dziennik budowy
- zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia prac budowlanych i ewentualnie ponowne zgłoszenie ich zakończenia
- powołanie kierownika budowy.
Mogłoby się wydawać, że wynajmowanie hal magazynowych jest nieopłacalne, a same obiekty nietrwałe. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach firmy oferujące tego typu usługi szczycą się renomą, szybkością stawiania i wytrzymałością obiektów. Cena wynajmu takiej hali to koszt w okolicach 8zł/m2. Cena uzależniona jest przede wszystkim od wielkości hali, materiału, z jakiego jest wykonana, oraz dodatkowego wyposażenia takiego jak system grzewczy, orynnowanie itp. Każda firma ustala wycenę indywidualnie, jednak w większości z nich panuje zasada, że im dłuższy termin wynajmu, tym niższa cena za m2.
Podsumowanie
Reasumując, wynajem hal namiotowych, magazynowych bądź produkcyjnych jest opłacalny dla osób szukających szybkiego, trwałego i krótkoterminowego rozwiązania. Różnorodność wariantów, specyfikacji, rozmiarów i możliwość modyfikacji dają takim obiektom przewagę nad stałymi budowlami skonstruowanymi w jednym celu. Dodatkowo łatwość rozbiórki i transportu hal namiotowych likwiduje konieczność budowania następnych kompleksów użytkowych, a co za tym idzie zajmowania przestrzeni i szkodliwego oddziaływania na środowisko.
Hale namiotowe i hale magazynowe to konstrukcje przyszłości.