Connect with us

Zdrowie i uroda

W jaki sposób wykorzystuje się laser diodowy w stomatologii?

Published

on

laser diodowy w stomatologii

Współczesna stomatologia to nie tylko tradycyjne narzędzia lecz także  nowoczesne technologia, dzięki którym nawet najbardziej skomplikowane zabiegi mogą być przeprowadzane szybko i sprawnie. Dzięki temu mamy dziś znacznie więcej możliwości leczenia niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jedną z tych technologii jest wykorzystanie lasera diodowego. Co warto na jego temat wiedzieć?

 Co to jest laser diodowy?

Lasery znajdują zastosowanie w stomatologii już od długiego czasu, choć oczywiście w ostatnich latach rozwój tej technologii znacznie przyspieszył. Skoncentrowana wiązka spolaryzowanego światła, którą wytwarza laser, pozwala na wykonywanie zróżnicowanych zabiegów, zarówno na tkankach miękkich, jak i twardych, w związku z czym możliwości jej wykorzystania są tu ogromne. Laser diodowy, który nazywa się często również półprzewodnikowym, cechuje się w porównaniu do innych typów laserów niewielkim rozmiarem, a co za tym idzie większymi możliwościami pod względem precyzji wykorzystujących tę technologię urządzeń. Wykorzystanie takiego typu lasera oznacza dla pacjenta znacznie mniejszą ilość bólu, a więc większy komfort w czasie zabiegów dentystycznych. Współcześnie ta technika wykorzystywana jest w gabinetach i klinikach stomatologicznych na całym świecie.

Do czego wykorzystuje się laser diodowy w stomatologii?

Lasery diodowe znajdują w dzisiejszej stomatologii kilka podstawowych zastosowań. Coraz częściej wykorzystuje się na przykład możliwości, jakie on daje w leczeniu chorób miazgi zęba (endodoncja), gdzie podstawową metodą działania jest leczenie kanałowe. Zastosowanie precyzyjnego lasera diodowego pozwala na dotarcie do nawet najdrobniejszych kanałów zębowych i skuteczne wyeliminowanie wszystkich szkodliwych drobnoustrojów, dzięki czemu zyskuje się pewność, że problem nie będzie nawracał. Metoda ta dostępna jest również w wyspecjalizowanych gabinetach w naszym kraju – jeśli chcecie przeprowadzić leczenie kanałowe w gabinecie na Wilanowie, możecie skorzystać z tej innowacyjnej techniki. Przy wykorzystaniu tej metody skuteczność tego typu leczenia jest znacznie wyższa, niż w przypadku użycia tradycyjnych narzędzi.

Lasery diodowe, ze względu na fakt, że można przy ich pomocy działać również na tkankach miękkich, wykorzystywane są również do leczenia chorób przyzębia. Tego typu narzędzia coraz powszechniej wykorzystuje się również w bardziej skomplikowanych zabiegach chirurgicznych, gdzie pozwalają na osiągnięcie niedostępnych wcześniej efektów – cięcia są bezkrwawe, a ból odczuwany przez pacjenta po zabiegu znacznie mniejszy.

Co jeszcze leczy się z użyciem lasera diodowego?

Oprócz wspomnianych podstawowych zabiegów i metod leczenia, lasery diodowe znajdują również szereg innych zastosowań. Stosuje się je na przykład w stomatologii estetycznej, gdzie są jednym z bardziej skutecznych narzędzi pozwalających na trwałe wybielanie zębów. Coraz częściej wykorzystuje się je w leczeniu nadwrażliwości zębów na bodźce takie jak wysoka i niska temperatura, gdzie również pozwalają na uzyskanie trwałych efektów. Oprócz tego lasery takie wykorzystuje się w nieinwazyjnych metodach leczenia. Urządzenia je wykorzystujące pozwalają na stymulowanie procesów regeneracji tkanej i wymiany międzykomórkowej, wpływają na zmniejszenie stanów zapalnych i działają przeciwbólowo.

Jak widać na powyższych przykładach, lasery diodowe to nowoczesne rozwiązanie, które już dziś pozwala na osiąganie znacznych efektów w stomatologii. Można się spodziewać, że dalszy rozwój tej technologii pozwoli na skuteczniejsze i łatwiejsze leczenie coraz większej liczby dolegliwości.

Continue Reading