Connect with us

Zdrowie i uroda

Jakie przebarwienia skóry występują najczęściej? Co może je spowodować?

Published

on

przebarwienia skory

Przebarwienia to dla wielu osób bardzo uciążliwa przypadłość, która utrudnia im nawiązywanie kontaktów, szczególnie gdy plamy są umieszczone w bardzo widocznych miejscach tj. twarz, dekolt czy ręce. Istnieje wiele typów i przyczyn, dla których skóra przybiera inny kolor. Pocieszające może być to, że przebarwienia można usunąć lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność dzięki medycynie estetycznej. Czym dokładnie są takie zmiany i dlaczego się pojawiają?

Przebarwienia skóry

Skóra zawiera melaninę, która jest pigmentem nadającym jej kolor. Większa ilość melaniny sprawia, że skóra jest ciemniejsza, podczas gdy mniejsze nagromadzenie pigmentu daje efekt jaśniejszej karnacji. Melanina odpowiada również za kolor włosów i oczu. Widoczne plamy przebarwionej skóry oznaczają zaburzoną działalność melanocytów, czyli komórek odpowiadających za jej kolor. Może to powodować nagromadzenie się zbyt dużej ilości melaniny w jednym miejscu, która wyróżnia się na tle normalnego odcienia skóry. Plamy mogą mieć różne barwy od czarnych i brązowych po czerwone, szare i niebieskie. Zazwyczaj nie wiążą się z żadnymi chorobami i nie wymagają leczenia, ale jeśli chcesz się ich pozbyć, dużą skuteczności wyróżniają się metody laserowe.

Jakie są rodzaje przebarwień?

Przebarwienia mogą przybierać postać niewielkich plamek lub zajmować większe obszary skóry. Istnieje kilka rodzajów przebarwień, z których najczęstsze to ostuda, plamy słoneczne i przebarwienia pozapalne.

  • Melasma – najczęściej objawia się jako większa plama ciemniejszej, brązowej skóry o nieregularnych kształtach.  Obszary przebarwień mogą zająć dowolny obszar ciała, ale najczęściej pojawiają się na brzuchu i twarzy. Częstotliwość występowania jest zwiększona u osób z ciemniejszą karnacją i kobiet.
  • Plamy słoneczne – nazywane również plamami wątrobowymi lub plamami starczymi, są bardzo powszechnymi przebarwieniami. To brązowe, podpalane lub czarne przebarwienia w postaci kropek, które pojawiają się na skórze po nadmiernej ekspozycji na słońce. Zwykle wychodzą na twarzy i dłoniach, ale objawiają się także innych  częściach ciała wystawionych na działanie promieni słonecznych.
  • Przebarwienia pozapalne – są wynikiem urazu lub zapalenia skóry. To zazwyczaj czerwone lub bordowe plamki, które pojawiają się w miejscu uszkodzenia skóry. Częstą przyczyną tego typu zmian jest trądzik.

Przyczyny przebarwień skóry

Największymi czynnikami ryzyka najpopularniejszych przebarwień są ekspozycja na słońce i stany zapalne, ponieważ oba mogą zwiększyć produkcję melaniny. Im większa ekspozycja na słońce, tym większe ryzyko zwiększonej pigmentacji skóry. W zależności od rodzaju zaburzenia, powstawanie przebarwień może być też spowodowane stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych i ciążą, za sprawą której w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Ponadto na większą ilość melaniny mogą wpływać niektóre leki, które zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne. Czynnikiem ryzyka jest także ciemniejszy kolor skóry oraz ranki i powierzchowne oparzenia.

Jak poradzić sobie z przebarwieniami?

Istnieje wiele sposobów na usuwanie przebarwień, które opierają się domowych sposobach lub maściach i kremach zawierających składniki rozjaśniające, jednak ich skuteczność nie jest tak dobra jak zabiegów medycyny estetycznej. W większości przypadków plamy na skórze stają jedynie nieco mniej widoczne. Dla jak najlepszego efektu warto wybrać się na zabieg laserowy, który polega na podgrzaniu komórek zawierających melaninę, które na skutek temperatury ulegają zniszczeniu. W zależności od typu i głębokości przebarwień potrzebne są różne rodzaje lasera. Laser PicoSure wyróżnia się możliwością usuwania plam nawet z ciemnej karnacji i jest polecany w przypadku melasmy. Jeśli chcesz usunąć swoje przebarwienia w klinice, najpierw zostaną one poddane oględzinom, by dobrać laser, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej skóry.

źródło: Klinika Krajewski – medycyna estetyczna 

Continue Reading