Connect with us

Zdrowie i uroda

Terapia manualna kręgosłupa – na czym polega?

Published

on

Masaz leczniczy kregoslupa

Obecnie wielu ludzi niezależnie od wieku zmaga się z bólem pleców. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne: siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa ciała, źle wykonywane ćwiczenia, a nawet utrwalone wady kręgosłupa. Ból pleców może być symptomem innych problemów w obrębie całego ciała np. ze stawami. W takich przypadkach lekarz pierwszego kontaktu często zaleca wizytę u fizjoterapeuty. Choć fizjoterapia często opiera się na ćwiczeniach rehabilitacyjnych posługuje się również innymi metodami, które mają przywrócić pacjenta do jak najlepszej sprawności. Jedną z nich jest terapia manualna kręgosłupa. Czego można się spodziewać przychodząc na taką terapię i jak ona działa?

Terapia manualna kręgosłupa – co to jest?

Manualna terapia kręgosłupa łączy w sobie manipulację stawami oraz kręgami, masaż oraz ćwiczenia. To wyspecjalizowana forma fizjoterapii wykonywana wyłącznie z użyciem rąk. W jej trakcie nie stosuje się żadnych narzędzi oraz urządzeń. Fizjoterapeuci posługują się wyuczonymi chwytami oraz wywierają nacisk na tkankę mięśniową i poruszają stawami, mając na celu zmniejszenie bólu pleców spowodowanego skurczami mięśni, zbyt dużym napięciem mięśniowym lub dysfunkcją stawów. Terapia manualna została stworzona w celu rozluźnienia i uelastycznienia ciała, zredukowania stanów zapalnego oraz poprawy funkcjonowania nerwów. Jest często stosowana w leczeniu bólu pleców, szyi, ramion i bólu głowy. Może być używana także w leczeniu innych zaburzeń, takich jak bóle menstruacyjne i problemy z zatokami.

Na czym polega terapia manualna kręgosłupa?

Techniki manualnej terapii kręgosłupa mają na celu rozluźnienie napiętych mięśni pleców i unieruchomionych stawów, tak aby ulżyć pacjentowi w bólu i zwiększyć jego ogólną mobilność.  Podczas wykonywania tego zabiegu fizjoterapeuci skupiają się zarówno na tkankach miękkich tj. mięśnie, jak i kościach oraz stawach. Masaż oraz uciskanie pozwala rozluźnić ciało, pobudzić krążenie oraz rozbić bolesne punkty spustowe. Mobilizacja stawów oraz kości opiera się na różnych ruchach tj. skręcanie, ciągnięcie oraz popychanie, które mają na celu właściwe nastawienie struktur kostnych. Manipulacja wykonywana jest z różną prędkością i siła dostosowaną do indywidualnych potrzeb i schorzeń pacjenta. W ten sposób terapeuta rozluźnia ciasne tkanki wokół stawów, zmniejsza dolegliwości bólowe, uelastycznia ciało oraz pomaga w osiągnięciu prawidłowej postawy. W czasie terapii pacjent przybiera różne pozycje w zależności od obszaru nad którym obecnie pracuje osoba wykonująca terapię. Większość masażu odbywa się jednak na leżąco lub w pozycji siedzącej.

W czym pomoże terapia manualna kręgosłupa?

Terapia manualna może być pomocna w leczeniu stawów, które nie mają odpowiedniej elastyczności i zakresu ruchu tak jak ma to miejsce w niektórych schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego. Te ograniczenia może powodować dyskomfort, ból oraz zmiany w codziennej postawie i sposobie poruszania. Fizjoterapia manualna polega na przywracaniu ruchomości sztywnym stawom i zmniejszaniu napięcia mięśniowego w celu przywrócenia pacjentowi bardziej naturalnego ruchu bez bólu. W związku z tym fizjoterapia manualna może przynieść ulgę zarówno u pacjentów z przewlekłym bólem pleców obejmującym problemy ze stawami, takimi jak dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego, jak i ostrym bólem pleców spowodowanym urazami tkanek miękkich, takimi jak nadwyrężenie mięśni pleców lub oderwane więzadło.  Na terapię manualną można zgłosić się w sytuacji gdy pacjent potrzebuje rehabilitacji po wypadku lub doznaniu kontuzji sportowej lub w celu poprawienia swojej mobilności oraz zniwelowania bólów mięśni i stawów.

Continue Reading