Connect with us

Zdrowie i uroda

Przedłużanie zębów – coraz popularniejszy sposób poprawy własnego uśmiechu

Published

on

Przedluzanie zebow

Protetyka stomatologiczna stwarza obecnie coraz więcej możliwości na poprawę uśmiechu. Jednym z bardziej popularnych ostatnio zabiegów stomatologicznych jest przedłużanie zębów przy pomocy licówek porcelanowych. W wyniku tego mało inwazyjnego zabiegu można szybko i na trwałe skorygować kształt oraz długość jedynek i ewentualnie także innych przednich zębów. Poniżej kilka informacji komu polecany jest zabieg, na czym polega i jaki efekt estetyczny można dzięki niemu osiągnąć.

Komu polecany jest zabieg przedłużania zębów?

Wraz z wiekiem zęby ulegają naturalnym procesom ścierania, na co wpływa zarówno dieta, jak również nawyki, takie jak zaciskanie i zgrzytanie zębami (tzw. bruksizm). U przeciętnego człowieka w ciągu trzydziestu lat życia zęby stają się krótsze prawie o milimetr, ale w niektórych przypadkach procesy ścierania postępują szybciej. Dotyczy to zwłaszcza osób narażonych na długotrwały stres. Ścieranie zębów ma nie tylko wymiar estetyczny, ale także może powodować dolegliwości bólowe karku i głowy. Dodatkowo, krótkie zęby nie stanowią już rusztowania dla tkanek, powodując że niekorzystnie zmienia się wygląd twarzy, która traci owal, pojawiają się na niej zmarszczki i obwisła skóra. Często dochodzi do sytuacji, że zęby przestają być widoczne w trakcie mówienia, co wywołuje wrażenie ich całkowitego braku. Takim osobom polecane są licówki porcelanowe, które pomogą wydłużyć starte zęby i przywrócić idealny uśmiech. Problem zbyt krótkich jedynek może dotyczyć także Pań, które zdecydowały się na powiększenie ust, w wyniku czego zęby stały się mniej widoczne. W tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem, które oferuje nowoczesna protetyka stomatologiczna, jest właśnie przedłużenie zębów. Kolejną grupą pacjentów, dla których dedykowany jest zabieg są osoby z zębami uszkodzonymi na skutek urazów.

Na czym polega zabieg przedłużania zębów?

Zabieg przedłużania zębów za pomocą licówek porcelanowych jest mało inwazyjny. Zazwyczaj, jeśli zęby nie wymagają dodatkowego leczenia, wystarczą dwie wizyty u stomatologa. Podczas pierwszej wizyty pobierany jest wycisk zębów, a na kolejnej mocowane są licówki. Długość, kształt oraz kolor licówek jest indywidualnie dobierany do pacjenta.  Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Licówki porcelanowe przy pomocy, których wykonuje się zabieg to bardzo cienkie płytki (grubość około 0,5 mm) wykonane z trwałej porcelany, które nakleja się na powierzchnię wargową zębów. Przed zamocowaniem licówek może być konieczne niewielkie szlifowanie szkliwa, natomiast w przypadku tzw. licówek no prep wystarcza zmatowienie powierzchni zęba.

Efekty estetyczne zabiegu z wykorzystaniem licówek porcelanowych

Zaletą stosowania licówek porcelanowych jest możliwość uzyskania idealnego, proporcjonalnego uśmiechu. Dzięki licówkom można wydłużyć zęby o 0,3 mm do 0,6 mm, a dodatkowo zmodyfikować ich kształt oraz kolor. Przy pomocy tego zabiegu możliwe jest także skorygowanie niedoskonałości, takich jak przebarwienia. Dobrze dobrane licówki pod względem barwy, kształtu, długości, faktury, brzegów dają spektakularny efekt w postaci pięknego uśmiechu. Zęby przestają chować się za wargami, a ich idealny kształt od razu przykuwa wzrok. Przy tym efekt zabiegu jest niezwykle naturalny. Porcelanowa powłoka bardzo dobrze rozprasza światło, dzięki czemu licówki upodobniają się do naturalnych zębów.

Inne zalety licówek

Licówki porcelanowe to rozwiązanie nie tylko bardzo estetyczne, ale także trwałe. Szacuje się, że żywotność licówek porcelanowych wynosi 10-15 lat, a porcelana, z której są wykonane, jest na tyle twarda, że można bez obaw sięgać nawet po twarde produkty żywieniowe. Dodatkową korzyścią jest to, że na licówkach znacznie wolniej odkłada się kamień nazębny, pod warunkiem, że utrzymuje się właściwą higienę jamy ustnej.

Licówki porcelanowe to idealne rozwiązanie dla osób, które dostrzegają mankamenty urody związane ze zbyt krótkimi zębami. Dzięki najnowszym rozwiązaniom protetyki stomatologicznej możliwa jest nieinwazyjna i trwała poprawa uśmiechu.

Continue Reading