Connect with us

Zdrowie i uroda

Urządzenia i pojemniki medyczne stosowane w aptekarstwie

Published

on

urzadzenia medyczne

Choć apteka większości ludziom kojarzy się jedynie z miejscem, w którym można kupić leki czy suplementy diety, praca farmaceutów to nie tylko sprzedawanie środków medycznych, lecz także ich wyrabianie. Mimo tego, że leki recepturowe stanowią mniejszość sprzedawanych preparatów, każda apteka powinna mieć możliwość ich wykonania, a do tego oprócz wydzielonego pomieszczenia potrzebny jest także odpowiedni sprzęt oraz pojemniki medyczne Podczas wyrabiania recept można używać wyłącznie narzędzi specjalnie do tego przeznaczonych, które są wykonane z nadających się do tego celu materiałów. Wyposażenie apteki musi cechować się wysoką jakością oraz być regularnie czyszczone i sprawdzane. W zależności od rodzaju wyrabianego leku u używa się różnych narzędzi i urządzeń, by potem zabezpieczyć środek leczniczy przy pomocy opakowań, z tworzyw które nie wchodzą w reakcje z przechowywaną substancją. Jakie wyposażenie przydaje się w aptece?

Suszarki i sterylizatory apteczne

Sterylizatory apteczne to sprzęt pozwalający przygotować jałowe leki recepturowe, które są sporządzane w warunkach aseptycznych. Do takich środków można zaliczyć leki oczne oraz preparaty stosowane na uszkodzoną skórę tj. roztwory, żele, maści, kremy i mazidła. W sterylizatorach można wyjałowić substancje aktywne stosowane w recepturze, a także narzędzia oraz opakowania stosowane w aptece. Dzięki działaniu gorącego powietrza składniki oraz przedmioty mogą zachować czystość mikrobiologiczną. Dzięki suszarkom aptecznym można zaś wysuszyć lub podgrzać substancje oraz narzędzia, a także przeprowadzić inne prace związane z wysoką temperaturą. Te urządzenia medyczne wykonane są z blachy stalowej, którą pokrywa lakier proszkowy. W środku znajduje się komora robocza, w której zamontowane są półki. Dzięki grzałkom i wentylatorom umieszczonym w środku urządzeń, temperatura rozkłada się równomiernie po całym wnętrzu. Sterylizatory są zazwyczaj znacznie bardziej zaawansowane od suszarek i posiadają m.in. programy do sterylizacji. Można znaleźć również urządzenia, które łączą ze sobą obie funkcje.

Narzędzia do sterylizacji najlepiej przechowuje się w kontenerach sterylizacyjnych, które zastępują rękawy foliowo-papierowe. Zamknięty kontener umożliwia zachowanie sterylności przedmiotów, które zostały do niego włożone, aż do czasu jego otwarcia. Takie działanie umożliwia mu specjalny filtr oraz uszczelka chroniąca zawartość przed drobnoustrojami.

Wagi apteczne

Przygotowywanie leków wymaga dużej precyzji, a każda substancja musi być dokładnie odważona. Do tego niezbędne są dokładne wagi apteczne, które pozwolą na staranne trzymanie się receptur. Wśród nich można znaleźć wagi proszkowe, do substancji o bardzo małej gramaturze, oraz wagi z większą dopuszczalną masą ważenia. Można także zdecydować się na wagę wielozakresową, która jest wielofunkcyjna.

Pojemniki medyczne oraz pojemniki na leki

Pojemniki medyczne pozwalają na przechowywanie narzędzi i akcesoriów niezbędnych w aptece. Przybierają różne formy i pojemności, można znaleźć w nich opcje z zamkiem. Pozwalają na higieniczne przechowywanie oraz przenoszenie narzędzi. Zazwyczaj wykonane są z solidnej i wytrzymałej stali.

Do odpowiedniego przechowywania przygotowanego leku recepturowego wymagane są opakowania, które zapewnią stabilność środków leczniczych i ochronią je przed reakcjami chemicznymi. Dzięki nim można transportować i przechowywać wykonane maści, kremy i roztwory. Pojemniki mają też za zadanie zapewnić trwałość preparatu, tak aby pacjent mógł ich używać jak najdłużej.  Pojemniki na leki mogą być zrobione ze szkła, tworzyw sztucznych, metalu lub porcelany i mieć różne kształty dostosowane do formy substancji.

Przygotowanie receptur wymaga jeszcze wielu sprzętów i narzędzi, o które każdy właściciel apteki powinien zadbać, takich jak chociażby specjalistyczne naczynia oraz utensylia recepturowe. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu wyrobione leki spełniają wszystkie standardy jakości i pomagają pacjentom w dojściu do zdrowia.

Continue Reading