Connect with us

Zdrowie i uroda

Jak pomagać dziecku w nauce mowy? Jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić?

Published

on

Jak pomagac dziecku w nauce mowy

Nauka mowy to proces, przez który każde dziecko przechodzi nieco inaczej. Są dzieci, które uczą się mówić chętnie i szybko, a są też takie, dla których jest to trudna do nabycia umiejętność. Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak zachęcić dziecko do nauki mowy i jak pomóc mu zapamiętywać kolejne słowa.

Daj dziecku przestrzeń

Pozwól dziecku samemu zainicjować rozmowę. Nie zagłuszaj go. Nie mów ciągle. Pozwól mu i sobie pobyć w ciszy, dzięki czemu dziecku łatwiej będzie podejmować chęć porozumienia się. Dodatkowo poruszone przez dziecko tematy będą tymi, na które faktycznie chce porozmawiać, a więc chętniej wejdzie w prawdziwą dyskusję, zamiast tylko wypowiedzieć jedno czy dwa zdania wymuszone przez rodziców.

Weź pod uwagę, że dziecko, które dopiero się uczy mówić, nie rozumie wszystkich zwrotów, które w stosunku do niego używasz i jeśli będziesz je przytłaczać ilością wypowiadanych słów, tylko ten proces utrudnisz. Nie poganiaj dziecka z odpowiedzią. Być może Cię nie zrozumiało? A może potrzebuje chwili na przemyślenie odpowiedzi? Jeśli będziesz się niecierpliwić i denerwować, tylko wywołasz w maluchu poczucie winy i dezorientacji. Bądź wyrozumiała, mów wyraźnie i daj dziecku znać, że jeśli czegoś nie potrafi, to jesteś tu po to, by mu pomóc.

Stwórz okazję do mówienia

Jeśli chcesz pobudzić dziecko do udzielania szerszych odpowiedzi, to musisz stawiać mu pytania, które taką odpowiedź wymuszają. Jeśli dotychczas na każde Twoje pytanie można było powiedzieć „tak” lub „nie”, to nic dziwnego, że dziecko nie wysilało się na więcej. Zwróć uwagę na to, jak formułujesz swoje pytania. Niech będą to formy otwarte, które wymagają użycia chociaż jednego zdania w odpowiedzi.

Oprócz tego stwarzaj sytuacje, w których dziecko będzie musiało się odezwać, by uzyskać to, czego chce. Nie podawaj mu wszystkiego w odpowiedzi jedynie na chrząknięcie czy niezadowoloną minę. Jeśli np. chce dostać banana, to musi powiedzieć „banan”, samo „daj” albo „to” nie może wystarczać. Tak samo z każdym innym przedmiotem. Nie ułatwiaj mu tego. Pamiętaj, że kiedyś będzie musiało wkroczyć w sytuacje społeczne, a nie każdy będzie w stanie zrozumieć, o co chodzi, jeśli maluch nie używa prawidłowych rzeczowników i nie tłumaczy konkretnie, czego potrzebuje.

Nauka mowy przez śpiew

Dla wielu dzieci wyzwalaczem mowy będzie śpiew. Zwłaszcza da tych, które mają problemy z seplenieniem lub jąkaniem. Śpiew stymuluje inną część mózgu niż mowa i dzięki temu pomaga w nauce mówienia. Zachęcaj dziecko do śpiewania i śpiewaj razem z nim. Pamiętaj, że ono nie ma narzędzi, aby ocenić Twoje umiejętności wokalne i że w tym ćwiczeniu zupełnie nie o to chodzi!

Kiedy udać się do specjalisty? Co powinno Cię zaniepokoić w rozwoju mowy u dziecka?

Dziecko powinno nabywać nowe umiejętności się zgodnie z planem rozwoju, który możesz sprawdzić np. w książeczce zdrowia dziecka. Pamiętaj o okresowych badaniach, na których lekarz oceni całościowy rozwój Twojego dziecka i kieruj się jego wskazówkami. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące symptomy w zachowaniu Twojego dziecka, kontaktuj się ze specjalistami.

Co może być powodem do zaniepokojenia?

  • roczne dziecko powinno rozróżniać kilkanaście zwrotów, a dwulatek powinien budować proste zdania i znać około 200 słów,
  • dziecko w wieku 5 lat nie jest zrozumiałe dla otoczenia oraz nie używa form gramatycznych i nie tworzy logicznych wypowiedzi,
  • dziecko jest wycofane i nie chce mówić, niechętnie się rusza, nie ma skoordynowanych ruchów. Wszystkie zmysły w ludzkim ciele są powiązane. Jeśli jeden szwankuje, to bardzo często ciągnie to za sobą opóźnienia także wśród innych. Obserwuj całościowy rozwój dziecka.

Jeśli masz obawy, że dziecko nie rozwija się prawidłowo w zakresie mówienia lub jest prawdopodobieństwo, że jego trudności są podyktowane sferą psychiczną, to najlepszym rozwiązaniem będzie poradnia psychologiczna. Tam dziecko będzie mogło popracować nad rozwojem mowy z odpowiednio przeszkoloną osobą, jaką jest psycholog dziecięcy.

Continue Reading