Connect with us

Zdrowie i uroda

Jak dbać o zęby podczas ciąży?

Published

on

zeby podczas ciazy

Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu. Wiele kobiet ten czas nazywa błogosławionym, jednak wielu z nich przysparza on nie tylko stresów, ale także problemów zdrowotnych. Oprócz kiepskiego samopoczucia, nudności, zawrotów głowy, wahań nastrojów, ciąża sprawia, że wiele organów i narządów funkcjonuje gorzej i jest narażonych na choroby. Wśród nich znajdują się zęby. Uzębienie jest bardzo wrażliwe na zmiany zachodzące w czasie ciąży. Wahania hormonalne jakie towarzyszą ciąży i połogowi oraz przeciążenie wszystkich organów, mogą negatywnie oddziaływać na uzębienie.

Kobiety ciężarne, które dotychczas nie borykały się z problemem bolących zębów czy próchnicą, już od pierwszych tygodni ciąży mogą odczuć niepokojące zmiany. Zęby stają się wrażliwsze, wypełnienia przestają właściwie pełnić swoją funkcję, a zdrowe dotąd zęby atakuje próchnica. To normalne i dość powszechne zjawisko, poniżej przeczytasz jak ustrzec się przed zmianami w uzębieniu podczas ciąży i połogu oraz jak dbać o wrażliwsze niż kiedykolwiek zęby.

Profilaktyka przede wszystkim

Kobieta planująca ciążę powinna udać się do stomatologa, aby wykonać niezbędny przegląd, ewentualnie zdjęcie RTG i leczenie. Przed ciążą łatwiej jest przeprowadzić leczenie i stosować środki farmakologiczne. Jeżeli natomiast, kobieta już jest w ciąży, to niezwłocznie powinna odbyć wizytę w klinice stomatologicznej – lekarz przeprowadzi dokładny przegląd i przygotuje ewentualny plan leczenia.

Każda ciężarna kobieta powinna odbyć minimum 1 wizytę u stomatologa, w każdym trymestrze ciąży – nawet jeżeli nie posiada ubytków, taka wizyta pozwoli rozpoznać zmiany chorobowe na samym ich początku.

Higiena jamy ustnej

Okres ciąży to szczególny czas, w którym kobieta powinna dbać o stan swojego uzębienia – szczególną uwagę powinna zwrócić na jakość kosmetyków – pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej. Preparaty te powinny być wysokiej jakości. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Do codziennej higieny należy włączyć stosowanie płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej. Zwiększa to ochronę uzębienia przed próchnicą.

Okres ciąży to doskonały czas na zmianę nawyków na lepsze. Warto wykorzystać najnowsze technologię i rozpocząć stosowanie szczoteczki do zębów elektrycznej lub sonicznej. Takie szczoteczki znacznie lepiej czyszczą zęby i przestrzenie międzyzębowe od szczoteczki tradycyjnej. Dodatkowo, warto wiedzieć, że podczas ciąży zwiększa się ukrwienie dziąseł, co w połączeniu z nieumiejętnym myciem szczoteczką tradycyjną o dużym nacisku na dziąsła, może przełożyć się na problem z krwawieniem dziąseł.

Dieta dla zębów

Wiadomo, że dieta ma ogromne znaczenie dla stanu i zdrowia zębów, w ciąży ma to jeszcze większą wagę. Nie należy ulegać swoim zachciankom na czekoladowe batony lub ciastka z karmelem – takie nadmierne spożywanie cukrów prostych zwiększa ryzyko powstawania próchnicy. Zachcianki na słodycze, warto zastąpić zdrowymi przekąskami – orzechami, daktylami i świeżymi owocami. Dostarczają one cukrów, ale wartości odżywcze i minerały, w które są bogate rekompensują erozyjne działanie cukrów w nich zawartych.

Zdrowie zębów wspiera spożywanie surowych warzyw, marchwi, selera naciowego i naci pietruszki – naturalnie oczyszczają płytkę nazębną, czyszczą przestrzenie międzyzębowe, zawierają naturalny fluor i odświeżają oddech.

W okresie ciąży, warto zwiększyć podaż produktów bogatych w wapń, który jest podstawowym budulcem uzębienia. Do takich produktów należą produkty mleczne. Warto wybierać te pochodzenia ekologicznego.

W czasie ciąży warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Leczenie profilaktyczne zębów może uchronić Cię przez wieloma zmianami. Warto również pamiętać, że wbrew obiegowym opiniom zęby w trakcie ciąży można leczyć. Jeśli będzie taka konieczność, lekarz przeprowadzi nawet leczenie kanałowe zębów. Ważne, by poinformować o wszelkich zmianach i konsultować się ze swoim lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów.