Utrata zęba wymaga jak najszybszego uzupełnienia braku. W innym przypadku grozi nam nawet deformacja szczęki, nie wspominając o obniżeniu jakości życia i defekcie estetycznym. Nowoczesne metody stomatologii rekonstrukcyjnej w postaci implantów zębowych lub mostów protetycznych umożliwiają odtworzenie naturalnych funkcji uzębienia. Wybór właściwej metody zależy od kilku czynników i zasugeruje go nam stomatolog.
Kiedy polecany jest most protetyczny?
Zaletą mostu protetycznego jest jego maksymalne podobieństwo do naturalnej struktury zęba. Pacjenci najczęściej nie widzą różnicy pomiędzy naturalnym uzębieniem a mostem protetycznym podczas gryzienia pokarmów. Aby jednak zastosować most protetyczny, konieczne jest posiadanie własnych zębów. Pełnią one funkcję tak zwanych zębów filarowych i to na nich opierane są korony porcelanowe. W przestrzeni luki montuje się taką koronę nad dziąsłem, która stabilnie opiera się o zęby filarowe. W tej metodzie uzupełnić można brak nawet trzech, sąsiednich zębów. Stomatolog szlifuje zęby filarowe i ściśle dopasowuje tkanki, obecnie najczęściej przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, dzięki czemu most protetyczny służyć może pacjentowi nawet kilkadziesiąt lat. Most protetyczny wymaga jednak posiadania zdrowych zębów w bliskim sąsiedztwie ubytku. W wielu przypadkach przed jego założeniem trzeba więc wyleczyć kanałowo zęby lub nawet usunąć niektóre z nich, aby zębami filarowymi były wyłącznie zęby całkowicie zdrowe. Stosowane są trzy rodzaje mostów protetycznych: porcelanowe na podbudowie metalowej, pełnoceramiczne i kompozytowe.
Zastosowanie implantów zębowych
Implanty zębowe uważane są za szczególnie estetyczne rozwiązanie ubytków zębowych. Przy ich użyciu można bez kłopotu gryźć i żuć pokarmy. Świetnie imitują one również zęby naturalne. Zdrowe zęby nie wymagają przy tym szlifowania, a implant wstawia się dokładnie w przestrzeni ubytku. Zaletą implantu zębowego jest fakt, iż nie ma konieczności opierania korony na zębach sąsiadujących – implant jest całkowicie niezależny, zastępuje korzeń utraconego zęba. W wielu wypadkach tytanową śrubkę wszczepia się w kość szczęki i na niej mocuje koronę zęba. Tytan jako materiał nie alergizuje i ryzyko odrzutu implantu przez organizm jest minimalne. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku zębów naturalnych, implanty naciskają na kości, dzięki czemu nie ulegają one zanikowi, a szczęka się nie deformuje. Implanty zębowe są bardzo trwałe, nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym podczas gryzienia i żucia.
Implant czy most protetyczny?
W odróżnieniu od mostów protetycznych implanty mogą być wszczepiane w dowolnym miejscu powstania ubytku. Nie wymagają one szlifowania zdrowych zębów. Jeśli więc ubytek jest większy niż trzy zęby, implant protetyczny będzie najlepszym rozwiązaniem. Aby wszczepić implant, należy jednak posiadać odpowiednie warunki kostne, co oceni i zweryfikuje stomatolog. Jeżeli kość będzie mocno wybrakowana, najprawdopodobniej konieczna stanie się jej wcześniejsza regeneracja, w związku z czym terapia ulegnie wydłużeniu. Most protetyczny poleca się osobom, które straciły nie więcej niż trzy, sąsiednie zęby, dzięki czemu istnieje możliwość potraktowania ich jako zęby filarowe, na których stomatolog oprze koronę. Wybór pomiędzy implantem i mostem protetycznym zasugeruje więc każdorazowo lekarz stomatolog i to jego diagnozą oraz sugestiami warto się kierować, podejmując decyzję o uzupełnieniu braków w łuku zębowym.