Connect with us

Motoryzacja i technologia

Na jakiej zasadzie działają złączki rurowe HoMatic?

Published

on

zlaczki rurowe

Złączki rurowe HoMatic należą do elementów konstrukcyjnych stosowanych w rozmaitych układach automatyki przemysłowej. Znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, jednak najczęściej spotyka się je w układach przeznaczonych do odkurzania oraz odpylania, a także transportu i produkcji. Tym, co je wyróżnia, jest konstrukcja pozwalająca nie tylko na łatwy montaż, ale i gwarantująca bezpieczne wykorzystanie w układach różnego rodzaju, a także wytrzymałość oraz niezawodność.

Złączki HoMatic – budowa i działanie

Złączki rurowe HoMatic zbudowane są z obudowy oraz elastycznej tulei zamontowanej współosiowo. Ta bardzo prosta konstrukcja umożliwia łatwe sterowanie przepływem sprężonego powietrza, które jest doprowadzane do przestrzeni między obudową a tuleją, lub z niej odprowadzane. Sterowanie ciśnieniem stanowi jedyny sposób regulacji przepływu produktów w układzie wykorzystującym ten rodzaj złączek.

Podczas pracy układu przestrzeń otaczająca tuleję zostaje wypełniona sprężonym powietrzem. Tuleja jest elastyczna, dlatego siła wywierana nań przez ciśnienie sprężonego powietrza powoduje jej odkształcenie – z okrągłego zmienia kształt na bardziej owalny. Ostatecznie zaciska się, co powoduje uniemożliwienie przepływu.

W celu otwarcia zaworu zaciskowego sprężone powietrze znajdujące się w przestrzeni między obudową a tuleją zostaje wypuszczone. Powoduje to przywrócenie tulei jej pierwotnego, okrągłego kształtu, a co za tym idzie – przepływ produktów zostaje ponownie umożliwiony.
Sterowanie ciśnieniem oraz konstrukcja, która nie zawiera żadnych elementów blokujących wspomniany przepływ, złączki rurowe HoMatic znajdują zastosowanie szczególnie w przesyle produktów wymagających wysokiej szczelności układu, takich jak ciecze lub produkty sypkie.

Złączki rurowe HoMatic – kiedy można je zastosować?

Dzięki temu, że złączki HoMatic pozwalają regulować przepływ cieczy, znajdują one szerokie zastosowanie w hydrotechnice, w tym w oczyszczalniach ścieków oraz przy procesach związanych z uzdatnianiem wody. Wykorzystywane są także w licznych procesach z dziedziny inżynierii środowiska. Najczęściej można je spotkać tam, gdzie konieczna jest np. regulacja przepływu ścieków lub transport zanieczyszczeń mających formę pyłów. Najpowszechniej stosowane są jednak w automatyce przemysłowej. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji i możliwości bardzo precyzyjnej regulacji przepływu, znajdują one zastosowanie w bardzo różnych dziedzinach przemysłu.

W większości zakładów przemysłowych złączki rurowe HoMatic wykorzystywane są w układach transportu pneumatycznego cieczy, granulatów, produktów w formie proszków lub pyłów, a także zawiesin. Jest to możliwe dzięki wspomnianej precyzji regulacji przepływu, jak również brak elementów zamykających.

Są one bardzo popularnym rozwiązaniem w przemyśle spożywczym (np. w transporcie mąk, kasz, czekolady, napojów czy bakalii), chemicznym (w układach biorących udział w wytwarzaniu nawozów sztucznych, farb, lakierów, proszków do prania oraz innej chemii gospodarczej) oraz w produkcji materiałów budowlanych – systemy, w których wykorzystano złączki tego rodzaju umożliwiają łatwą i wydajną produkcję praz pakowanie gotowych produktów.

Złączki rurowe HoMatic znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie kluczowa dla procesu produkcji lub transportu jest precyzja oraz niezawodność. Dzięki swojej wytrzymałości, łatwości montażu oraz niezawodności wykorzystuje się je przede wszystkim w wielu gałęziach przemysłu, ale również transporcie różnego rodzaju zanieczyszczeń.

źródło: proorganika.com.pl – zawory zaciskowe

Continue Reading