Connect with us

Motoryzacja i technologia

Czujniki fotooptyczne – podstawowy podział i charakterystyka

Published

on

Czujniki fotooptyczne

Procesy automatyczne wymagają zastosowania zaawansowanych czujników, zdolnych do wychwytywania wszelkich nieprawidłowości. Dzięki nim możliwe jest funkcjonowanie wielu gałęzi przemysłu. Bardzo ważnym rodzajem tego typu komponentów są czujniki optyczne.

Czujniki fotooptyczne – czym są?

Czujniki to urządzenia, mechanizmy dostarczające nam potrzebnych informacji dotyczących, między innymi, pojawienia się jakiegoś obiektu w danym obszarze lub informujące nas o danych wykroczeniach. Czujniki dzielą się między innymi na:

  • czujniki indukcyjne,
  • czujniki indukcyjne specjalne,
  • czujniki optyczne,
  • czujniki ultradźwiękowe,
  • czujniki pojemnościowe,
  • czujniki magnetyczne,
  • czujniki koloru czy też luminescencji.

Rodzaje te różnią się głównie swoją rolą, zastosowaniem. Czujniki optyczne (inaczej fotooptyczne lub fotoelektryczne) służą do wykonywania pomiarów poziomów cieczy, podliczania i rozpoznawania obiektów obecnych między innymi na taśmach produkcyjnych czy też wykorzystywane są, by kontrolować elementy (ruchome) maszyn i innych urządzeń.

Podział czujników fotooptycznych

Tak jak inne urządzenia, czujniki fotoelektryczne także mają swój wewnętrzny podział. Prezentuje się on w sposób następujący:

  • czujniki refleksyjne,
  • czujniki odbiciowe,
  • czujnik optyczny typu bariera.

Czym się różnią? Jak większość podobnych im urządzeń, charakteryzują się odmiennym sposobem działania i budową. Mianowicie, w czujnikach refleksyjnych wygląda to w taki sposób: w jednej obudowie znajduje się zarówno nadajnik, jak i odbiornik. Czujnik rozpocznie działanie, kiedy odbita wiązka światła zostanie zakryta.

Następne są czujniki odbiciowe. Stanowią one wyjątek w działaniu czujników fotooptycznych, ponieważ nadajnik został umieszczony z odbiornikiem reagującym na odbite od danej powierzchni światło, ale w zasięgu jego działania.

Ostatnim z wymienionych jest czujnik optyczny typu bariera. W przeciwieństwie do jego poprzedników, ten czujnik zbudowany jest z osobnego nadajnika i odbiornika. Znajdują się one po przeciwnych stronach danej przestrzeni. „Bariery” polegają na wykrywaniu pojawiających się obiektów na powierzchni obejmującej teren między nadajnikiem a odbiornikiem Służą one do wykrywania znaków na różnych obiektach, na przykład znajdujących się na taśmie produkcyjnej.

Jak łatwo zauważyć, pomimo niewielkich różnic wymienione czujniki mają tę samą zasadę działania. Dzieje się tak dzięki układowi nadajnik – wiązka światła – odbiornik. Detekcja, czyli wykrycie, jakiejkolwiek substancji lub przedmiotu rozpoczyna się w momencie znalezienia się przedmiotu na linii ukierunkowanej wiązki światła.

Czujniki fotooptyczne mają szereg zastosowań w przemyśle. Trzeba jednak pamiętać, że nie będą mogły pracować w każdych warunkach – pojawienie się dymu czy pyłu sprawi, że nie będą efektywnie wykonywać swoich zadań.

Continue Reading