Connect with us

Motoryzacja i technologia

W jakich konstrukcjach stosuje się szalunki ścienne?

Published

on

szalunki scienne

Czym są szalunki ścienne?

Podczas budowy zawsze konieczne są konstrukcje, które umożliwią tworzenie takich elementów konstrukcyjnych budynku jak strop, ściany czy schody. Te konstrukcje pomocnicze nazywane są szalunkami i z ich pomocą możemy tworzyć ściany o niestandardowych kształtach, a także zapewniać ochronę dla pracowników budowy. Jaką więc rolę pełnią szalunki? Odpowiadamy!

Podział szalunków ściennych

Szalunek ścienny jest konstrukcją drewnianą bądź stalową i odpowiada za to, by nadać odpowiedni kształt wlewanemu do jego wnętrza betonowi. Bez szalunków niemożliwe byłoby tworzenie niestandardowych kształtów ścian czy okien. Ozdobne łuki i nadproża czy ciekawe rozwiązania architektoniczne w ścianach bez szalunków nie mogłyby powstać.

Wyróżniamy dwa rodzaje szalunków ściennych. Lekko gabarytowe oraz średnio gabarytowe. Podział został dokonany ze względu na masę, którą będzie musiał wytrzymać dany szalunek. Kategoryzacji szalunków dokonuje się również ze względu na sposób, w jaki są konstruowane.

Funkcje szalunków ściennych

Szalunki ścienne są elementem każdej budowy i nie da się bez nich konstruować budynków. To one nadają im kształt i utrzymują beton aż do momentu jego całkowitego stężenia. Im lepiej wykonane szalunki, tym solidniej wykonany budynek. Bez szalunków ściennych stawianie ścian z żelbetu jest niemożliwe.

Szalunki ścienne mogą być ocynkowane lub tworzone z wykorzystaniem aluminium, a każdy z wcześniej wymienionych powinien być mocny i wytrzymywać duży nacisk, któremu zostanie poddany. W obecnych czasach szalunki ścienne produkowane są w taki sposób, by czynność łączenia elementów konstrukcji była łatwa i szybka.

Montaż szalunków ściennych

Istnieją dwa rodzaje szalunków ściennych. Te, które można montować własnoręcznie, oraz te, w których montażu trzeba posłużyć się pomocą dźwigu. Te drugie są, rzecz jasna, wykorzystywane do konstruowania budowli wielkogabarytowych, czyli wszędzie tam, gdzie obecność dźwigu jest oczywista i niezbędna. Szalunki ręczne doskonale sprawdzają się na mniejszych budowach.

Małopanelowych szalunków używa się na przykład podczas budowania małych domów, wszelkiego rodzaju przestrzeni gospodarczych, takich jak stodoły, chlewy, nieco większe garaże. Wykorzystywane są również do przegradzania pokoi w już zbudowanych konstrukcjach. Szalunki ścienne wielkopanelowe idealnie sprawdzają się podczas budowy wielopiętrowych konstrukcji, których powierzchnia wymusza użycie większych paneli. Wtedy też stosuje się szalunki metalowe o sporych rozmiarach. Z drewnianych się rezygnuje, gdyż nie spełniłyby swojej funkcji.

Montowanie ścian rozpoczyna się od przygotowania fundamentu, w którym stosuje się odpowiedniego rodzaju zbrojenia, by później, dokoła owego fundamentu, zamontować szalunki, dzięki którym powstaną ściany.

Podsumowanie

Współcześnie najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają na zastosowanie takich szalunków, dzięki którym proces powstawania określonego budynku będzie łatwy, a szalunki wytrzymają nawet największe przeciążenia. W dodatku bez ich pomocy niemożliwe byłoby osiąganie niestandardowych kształtów ścian. Trudno sobie wyobrazić współczesny plac budowy bez tego sprzętu budowlanego.

źródło: szalunkiweb.pl – wypożyczalnia szalunków

Continue Reading