Banki oferują wiele produktów finansowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednym z nich są kredyty, z których bardzo chętnie korzystają rodzimi przedsiębiorcy. Jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie? O czym warto pamiętać przy podpisywaniu umowy o kredyt?
Rodzaje kredytów firmowych
Na rynku dostępnych jest kilka typów kredytów dedykowanych dla przedsiębiorców. Podstawowym z nich jest kredyt gotówkowy – najczęściej jest on przeznaczany na pokrycie dziury w firmowym budżecie. To rozwiązanie zyskało sporą popularność w czasie pandemii koronawirusa, gdzie ogromna liczba firm zaczęła mieć problemy z wypłacalnością. Dodatkowa gotówka pomagała regulować zobowiązania wobec kontrahentów i pracowników.
Innym rodzajem kredytu dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest kredyt inwestycyjny. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczany on jest na rozwój przedsiębiorstwa – ten można rozumieć na kilka sposobów. Firmy mogą inwestować pieniądze w nowy sprzęt, nieruchomości, know-how i technologie. Taka pożyczka zazwyczaj charakteryzuje się wysoką kwotą, którą przedsiębiorca pożycza, a także długim okresem spłaty.
Ostatnim typem kredytu, o którym warto wspomnieć jest kredyt obrotowy. Podobnie, jak w przypadku kredytu gotówkowego, najczęściej wykorzystywany jest on do załatania firmowej dziury. Jedyną różnicą jest fakt, że jest to rozwiązanie dużo bardziej elastyczne – z takiego kredytu korzysta się częściej, okres spłaty jest krótszy.
Zalety i wady kredytu przy działalności gospodarczej
Największą zaletą kredytu jest możliwość sfinansowania dalszej działalności firmy – dotyczy to zarówno działań krótko- jak i długoterminowych. W krótszej perspektywie dodatkowa pomoże opłacić pracowników, uregulować zaległości wobec kontrahentów i urzędów. W dłuższej perspektywie, kredyt to dla wielu firm jedyna szansa, żeby móc się rozwijać.
Kredyt ma oczywiście również sporo wad. Przede wszystkim stanowi spore obciążenie – finansowe i mentalne. Między innymi dlatego, należy jego wysokość realnie dobrać do swoich możliwości spłaty.
Kredy na działalność – potrzebne będzie wsparcie doradcy
Pomóc w tym może profesjonalny doradca kredytowy, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie pomóc klientowi w podjęciu najlepszej decyzji. Takie wsparcie jest szczególnie istotne przy większych pożyczkach, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy w czasie jego spłaty. Usługi doradcy kredytowego to również oszczędność czasu – to on w imieniu przedsiębiorcy porównuje oferty banków.