Connect with us

Biznes i finanse

Regały paletowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu?

Published

on

system regalow paletowych

Podstawowym przeznaczeniem regałów paletowych jest składowanie i przechowywanie towaru. Pozwalają na optymalne wykorzystanie gabarytów magazynu, są bardzo elastyczne
i łatwo konfigurowalne pod kątem potrzeb użytkownika. Przy pomocy regałów paletowych znacznie usprawnisz proces logistyczny swojego magazynu i transportu składowanego towaru. Niezależnie od tego, jaką branżą się zajmujesz, dobra organizacja magazynu to podstawa. Istnieje wiele systemów regałów paletowych, które przyniosą skuteczne i ekonomiczne rozwiązania Twojej firmie.

Rodzaje regałów paletowych

Już na etapie projektowania magazynu powinna pojawić się pewna koncepcja, jeśli chodzi o odpowiedni wybór systemu składowania. Dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie konsultacji z ekspertami w dziedzinie projektów logistycznych. Eksperci pomogą Ci dokonać analizy, która pozwoli na podjęcie prawidłowych decyzji a tym samym ograniczenie kosztów. Spośród wielu typów systemów regałów paletowych wyróżniamy cztery najpopularniejsze:

  • regały paletowe wjezdne (drive-in) najczęściej wykorzystywane do przechowywania produktów długoterminowych. Działają na zasadzie systemu LIFO lub FIFO.
    • LIFO (ostatnie weszło – pierwsze wyszło): istnieje jeden korytarz dostępu, towar na palecie załadowany jako ostatni, opuszcza ją jako pierwszy.
    • FIFO (pierwsze weszło – pierwsze wyszło): istnieją dwa korytarze dostępu do regału. Z jednej strony towar jest wkładany, z drugiej zaś wyjmowany.
  • Regały paletowe przepływowe (rolkowe, push-back) zorganizowane są według systemu kolejkowego FIFO, wyposażone w płaszcze rolkowe. Stanowią naturalną drogę dla palet, które staczają się po nich dzięki siłom grawitacyjnym.
  • Regały paletowe tradycyjne (regały rzędowe, konwencjonalne) rozmieszczenie ich jest uzależnione od wielkości magazynu, typu podnośników oraz składowanego towaru. Umożliwiają bezpośredni dostęp do każdej składowanej palety, dają możliwość wyboru towaru bez konieczności przesuwania pozostałego, jest to najbardziej uniwersalny system, który umożliwia całkowitą kontrolę stanów magazynowych.
  • Regały paletowe przesuwne (przejezdne) osadzone są na ruchomych podstawach, korytarz dostępu tworzony jest poprzez przesunięcie odpowiednich regałów. Doskonale sprawdzą się w chłodniach ze względów ekonomicznych. Zapewniają maksymalną powierzchnię składowania.

Jak wybrać właściwy system regałów paletowych?

Przy doborze odpowiedniego systemu regałów paletowych musisz kierować się istotnymi czynnikami związanymi ze specyfiką Twojego magazynu. Ważny jest rodzaj asortymentu oraz jednostki ładunkowe, takie jak forma, ciężar a także wymiary. Ogromne znaczenie ma technologia magazynowania, wielkość i rotacja przechowywanego asortymentu oraz sposób obsługi. Jest znaczna różnica w rozstawieniu regałów przy ręcznym systemie obsługi oraz w  magazynach zautomatyzowanych. Ponieważ palety są najczęściej stosowanym materiałem do transportu i przechowywania towarów, regały paletowe są najkorzystniejszym rozwiązaniem w wielu projektach logistycznych. Są łatwe i szybkie w montażu, a więc bez większych problemów dostosujesz je do potrzeb swojego magazynu. Możliwość konfiguracji pozwala na dopasowanie systemu składowania do każdego typu produktu. Stabilna i wytrzymała konstrukcja utrzyma każdy rodzaj ładunku, niezależnie od jego rozmiaru i wagi. Regały paletowe posiadają jeszcze jedną ważną zaletę, mają bardzo niskie koszty utrzymania.

Continue Reading