Connect with us

Zdrowie i uroda

Co może oznaczać suchość pochwy?

Published

on

Co moze oznaczac suchosc pochwy

Suchość pochwy jest powszechną dolegliwością wielu kobiet i oznacza przede wszystkim zbyt niski poziom nawilżenia pochwy, a także okolic sromu. Jest to problem związany nie tylko z komfortem kobiety podczas codziennych czynności. Odpowiednia ilość wyprodukowanego w pochwie śluzu zapewnia ochronę przed licznymi drobnoustrojami chorobotwórczymi, a co za tym idzie – przed licznymi infekcjami intymnymi.

Jakie są objawy braku nawilżenia pochwy?

Suchość pochwy związana jest z różnymi czynnikami i najczęściej objawia się:

  • swędzeniem oraz pieczeniem w okolicach intymnych kobiety,
  • krwawieniem w okresach pomiędzy miesiączkami,
  • bólem w okolicach intymnych,
  • częstym oddawaniem moczu,
  • licznymi infekcjami.

Jakie są przyczyny suchości pochwy?

Suchość pochwy często pojawia się w okresie menopauzy, który związany jest ze spadkiem estrogenu. Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy może być spowodowany zmianami hormonalnymi, a więc szczególnie narażone na ten stan są kobiety w okresie ciąży, karmienia piersią, a także podczas połogu. Brak nawilżenia pochwy może być także spowodowany okresem po zabiegach chirurgicznych, wykonywanych w okolicach miednicy oraz stanem po odbytej chemioterapii i radioterapii.

Niewątpliwie za odpowiednie nawilżenie pochwy odpowiedzialny jest także styl życia kobiety, a długotrwały stres nie sprzyja komfortowi okolic intymnych. Dodatkowym czynnikiem powodującym suchość okolic intymnych są infekcje, zarówno te bakteryjne, jak i grzybicze. Przyczyną suchości pochwy może być także faza cyklu miesiączkowego, w którym aktualnie znajduje się kobieta oraz przyjmowanie leków antykoncepcyjnych. Inne leki, jak na przykład te przyjmowane podczas depresji, cukrzycy oraz astmy, również mogą wpływać na nawilżenie pochwy. 

Jak wyleczyć suchość okolic intymnych?

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę braku odpowiedniego nawilżenia pochwy. Inną terapię stosuje się w przypadku kobiet w okresie menopauzy, a inną w przypadku kobiet z infekcją intymną. Najlepiej zastosować środki wspomagające nawilżenie pochwy, a więc zdrową dietę, brak stresu oraz odpowiednią ilość wypoczynku. Lekarze zalecają także stosowanie nawilżających lubrykantów, które pozwalają na zminimalizowanie podrażnień podczas stosunku seksualnego.

Jeśli jednak profilaktyka okazuje się zbyt małym krokiem i dojdzie do pojawienia się suchości w pochwie, warto skontaktować się z lekarzem, który w razie potrzeby rozpocznie terapię tabletkami na suchość pochwy. Leczenie braku nawilżenia pochwy tabletkami jest nie tylko skuteczną, lecz także całkowicie bezpieczną metodą walki z suchością pochwy. Dodatkowo, szybka reakcja na infekcje oraz konsultacja z lekarzem pozwala na błyskawiczne działanie tabletek na suchość pochwy

Jeśli jednak leczenie zbyt małego nawilżenia pochwy poprzez zastosowanie tabletek na suchość pochwy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, z pomocą przychodzą liczne zabiegi ginekologiczne. Obkurczanie pochwy za pomocą laserowej metody jest polecane dla kobiet w okresie menopauzy. Wspomaga odświeżanie pochwy, dzięki czemu jej śluzówka regeneruje się. Warto wymienić także rewitalizację pochwy przy użyciu powszechnego kwasu hialuronowego. Ten zabieg sprawdzi się właściwie dla każdej kobiety, bez względu na wiek. Zastrzyki z kwasem pobudzają pochwę i jej tkanki, co powoduje przywrócenie jej wymaganego nawilżenia. Wskazać należy, że oprócz tabletek na suchość pochwy, zabiegi są coraz częściej wybierane przez kobiety, czego zasługą jest ich skuteczność oraz długotrwały efekt.

Continue Reading