Connect with us

Porady i ciekawostki

Najczęściej powielane mity dotyczące strzelectwa sportowego

Published

on

strzelectwo sportowe

Strzelectwo sportowe to dyscyplina, wokół której narosło bardzo wiele mitów mających ogromny wpływ na opinię społeczną. Nieprawdziwe informacje krążące dookoła sprawiają, że przeciętna osoba niezwiązana w żaden sposób ze strzelectwem ma bardzo mocno wypaczony obraz tego zajęcia. Na szczęście od jakiegoś czasu wiedza o strzelectwie sportowym jest ogólnodostępna, a ilość mitów zaczyna się powoli zmniejszać.

Czy strzelectwo sportowe faktycznie ma związek ze sportem?

Strzelectwo sportowe jak najbardziej jest dyscypliną sportową. Warto pamiętać, że rozróżnia się: strzelectwo sportowe, strzelectwo długodystansowe, strzelectwo czarnoprochowe, strzelectwo historyczne, strzelectwo kurkowe, strzelectwo dynamiczne, strzelectwo westernowe. Oczywiście pierwszy zazwyczaj kojarzony jest wariant czarnoprochowy, jednak w Polsce o wiele bardziej dostępny jest wariant sportowy. Cała istota sportów strzeleckich w naszym kraju skupia się dookoła Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, który zrzesza trenerów, zawodników oraz działaczy związanych z tą dyscypliną. Polski Związek Strzelectwa Sportowego należy do Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego. By startować w zawodach strzelectwa sportowego należy posiadać licencję zawodniczą. Strzelectwo sportowe to nie tylko zawody w klasycznym wydaniu. Istnieją również bardzo widowiskowe warianty konkursów, które są o wiele mniej typowe.

Czy strzelectwo sportowe jest bezpieczne?

Przede wszystkim należy pamiętać, że strzelectwo sportowe jest jedną z dyscyplin uważanych za niebezpieczne. Jednak warto zauważyć, że w wielu odmianach tej dyscypliny nie używa się amunicji „ostrej”. Najczęściej spotykaną odmianą używanej broni jest broń na kulki lub strzałki. Popularne wiatrówki przybierać mogą różne formy – zarówno broni krótkolufowej, jak i karabinów. Poszczególne dyscypliny strzelectwa sportowego opierają się na trzech rodzajach broni. Są to: pistolet, karabin oraz strzelba gładkolufowa. Strzelectwo sportowe jest jedną z dyscyplin, w której od samego początku bardzo silny nacisk kładziony jest na zasady bezpieczeństwa panujące na strzelnicy.

Czy strzelectwo sportowe to droga dyscyplina zarezerwowana tylko dla dorosłych?

Wbrew powszechnym opiniom, wedle przepisów Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, by uprawiać sport strzelecki należy mieć ukończony 13 rok życia. Wynika to właśnie z tego, że strzelectwo to nie tylko broń „ostra”, ze śmiercionośnymi nabojami i silnym odrzutem przy strzale. Strzelnica dla dzieci w Warszawie to niewątpliwie miejsce, w którym pociechy mogą odnaleźć swoją nową pasję. Warto nadmienić, że pierwsze próby strzelania z wiatrówki w warunkach kontrolowanych podejmują także dzieci poniżej trzynastego roku życia. Najważniejsze jest, by miały należycie wpojone zasady bezpieczeństwa oraz zostały nauczone obsługi wiatrówki. Bo pomimo pozornie niegroźnej amunicji, jaką są chociażby kulki, nadal mogą one nabić siniaka lub w przypadku losowym spowodować poważniejszą kontuzję. Hobbystyczne strzelectwo sportowe nie jest szczególnie drogim sportem. Tania strzelnica to niewątpliwie optymalne rozwiązanie, by dać dziecku zdobycia nowych doświadczeń i rozwój zainteresować, bez jednoczesnego rujnowania budżetu domowego.

Continue Reading