Connect with us

Porady i ciekawostki

Markery do flipchartu – czym je zmywać jeżeli zostaną użyte w miejscu niepożądanym

Published

on

Markery do flipchartu

Tablice flipchart są bardzo popularne w przestrzeniach biurowych i placówkach edukacyjnych. Wykonane z lekkiego i wytrzymałego materiału, są łatwe w przenoszeniu. Wykorzystywane są podczas różnego typu prezentacji, czy szkoleń. Do ich prawidłowego użytkowania niezbędne są markery do flipchartu. To nowoczesny, wysokiej jakości produkt. Poprzez wykorzystanie wysokiej jakości tuszu, nie przebija on na drugą stronę na papierze. Dodatkowo, otwarty market nie wysusza się przez długi czas, jak ma to miejsce w przypadku starszych modeli. Trzeba jednak pamiętać, iż użycie tego rodzaju pisaka na nieodpowiedniej nawierzchni może przełożyć się na trudne do usunięcia zabrudzenia. Większość produktów w tej kategorii nadaje się do ponownego uzupełnienia.

Zabrudzenia na drewnie

Jeśli któryś z mebli drewnianych został nieopacznie pomalowany marketem, istnieje możliwość usunięcia plamy. W tym celu można wykorzystać domowe ściereczki oraz izopropylowy. Zanim jednak przejdziemy do usuwania plamy, należy przeprowadzić małą próbę w niewidocznym miejscu na meblu. W ten sposób można dowiedzieć się, w jaki sposób drewno zareaguje na alkohol. Jeśli nie występują żadne szkody, ściereczkę należy zwilżyć alkoholem i przetrzeć zabrudzone miejsce. Następnie, przy użyciu wody, zmyć resztkę alkoholu. Ten sposób powinien zadziałać.

Plamy po markerze na ścianie

Jeśli zabrudzenie po markerze przytrafiło się na ścianie, do ich usunięcia możemy użyć pasy do zębów. Jej niewielką ilość należy nanieść na ściereczkę, a następnie delikatnie pocierać plamę. Po skończonym procesie warto przetrzeć czyszczone miejsce wodą. Zamiast pasy do zębów można użyć także lakieru do włosów, który ma podobne działanie.

Brudny z markeru dywan

w przypadku zabrudzenia na dywanie, z pomocą przyjdą domowe środki. Aby usunąć plamę, wystarczy użyć niewielką ilość octu. Trzeba jednak uważać. Jak wiadomo, ocet ma dość intensywny zapach. Jego większa ilość może wchłonąć się w dywan i dawać znać o swojej obecności poprzez specyficzny aromat. Jeśli plama jest oporna i użycie dużej ilości octu okaże się niezbędne, trzeba będzie wyprać dywan.

Zabrudzenia na ubraniach

Jeśli coś takiego się przytrafi, w pierwszej kolejności należy namoczyć ubrania w spirytusie a następnie dokładnie je wyprać. Spirytus sprawdzi się także w przypadku, kiedy zabrudzenia znajdują się na dłoniach. Najpierw trzeba umyć dłonie dużą ilością mydła, w ciepłej wodzie, a gdy plamy zbladną, użyć spirytusu.

Czym można usunąć plamy po markerze?

Jeśli mamy do usunięcia plamy po markerze do flipchartu możemy wykorzystać spirytus salicylowy. Innymi środkami, nadającymi się do czyszczenia są kwasek cytrynowy lub mleczko do czyszczenia. W szczególności, jeśli mamy do czynienia z powierzchniami drewnianymi. Przy różnego rodzaju pracach czyszczących trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić zabrudzonej powierzchni. Dotyczy to tak samo mebli, jak również podłóg, czy tkanin. W przypadku markerów istniej zasada, że najlepiej jest usuwać tym, na bazie czego powstał dusz. Dlatego sprawdzają się różnego rodzaju produkty na bazie alkoholu. Przed przystąpieniem do czyszczenia warto sprawdzić działanie środka czyszczącego na konkretną powierzchnię, w jakimś niewidocznym miejscu. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych szkód, związanych ze zniszczeniem danego elementu.

źródło: Papierowo.pl – hurtownia artykułów papierniczych

Continue Reading