iPhony są obecne na rynku od 2007 roku. Choć ich historia zaczyna się już trzy lata wcześniej, kiedy to Steve Jobs rozpoczął rekrutację do firmy Apple. Zespół, który miał pracować dla jednej z największych światowych marek elektroniki, liczył ponad 1000 osób. Dziś iPhony to wciąż temat wielu sporów, opinii i recenzji – tych pozytywnych, jak i negatywnych. Dla jednych iPhony są stylem życia, symbolem nowoczesności i postępu. Inni twierdzą, że są po prostu kolejnym gadżetem o wygórowanej cenie, z którym częściej jest się w serwisie niż się go używa. Jak jest naprawdę?
Plusy i minusy
iPhony cechują się wysoką ceną przede wszystkim dzięki rzemieślniczej pracy włożonej przy tworzeniu każdego kolejnego modelu. Z roku na rok procesor, sterowniki, karta pamięci, ogólnie całe wnętrze telefonu stają się coraz lepsze, jednak ich wytrzymałość spada.
Plusem iPhonów jest na pewno to, że firma Apple sama projektuje swój sprzęt, jego komponenty i oprogramowanie. Są jedyne w swoim rodzaju i dzięki temu mają zagwarantować użytkownikom najwyższe bezpieczeństwo przed włamaniem czy wirusami systemowymi. Jednak cena indywidualności i oryginalności zawsze jest wysoka.
Na pograniczu plusów i minusów jest sama budowa iPhonów. Aby straciły one na wadze i gabarytach, wstawia się coraz cieńsze szybki, a do obudowy, używa lekkich, giętkich metali. Dzięki temu telefony faktycznie ważą niewiele, jednak kosztem wytrzymałości i odporności na uszkodzenia.
Ewidentnym minusem, jaki pociągają za sobą aktualne iPhony, jest cała gama akcesoriów, które nie są wpisane w pakiet podczas zakupu telefonu (słuchawki, ładowarka). Dlatego decydując się na taki telefon, trzeba wliczyć w wydatek kilkanaście a nawet kilkaset dodatkowych złotych.
Designerski wygląd, bezpieczne oprogramowanie i gwarancja ochrony systemu w iPhonach są dla osób, które naprawdę wiedzą, jak dbać o swój sprzęt. Są to gadżety z najnowszą technologią – wciąż ulepszaną – ale już nie w takim tempie jak przed laty.
Serwis i naprawa
Najczęstszą przyczyną awarii w iPhonach jest oczywiście ich upadek. Nie trzeba do tego wcale dużych wysokości. Wystarczy, że wysunie się z kieszeni spodni i nieszczęście gotowe. Cienka aluminiowa obudowa pod wpływem uderzenia wygina się. To samo dzieje się ze szkiełkiem, które mniej elastyczne po prostu pęka. „Pajęczyny” na ekranach i uszkodzona obudowa są na porządku dziennym w serwisach iPhonów. Niestety kolejną ceną oryginalności i zabezpieczeń jest gwarancja naprawy tylko w autoryzowanym serwisie Apple.