Connect with us

Motoryzacja i technologia

Honda Jazz – dobry i ekologiczny samochód miejski

Published

on

Honda Jazz

Od lat modele Hondy znajdują się na najwyższych miejscach list popularności. Ich ponadczasowy design oraz niezawodność to znak rozpoznawczy marki. Wśród czołowych produktów wymienić możemy Hondę Jazz, która dzięki wprowadzeniu hybrydowej wersji napędu stała się niekwestionowanym liderem w swojej klasie. Zabieg ten pozwolił na uzyskanie nie tylko dobrego, ale i ekologicznego samochodu, który jest jednym z najczęściej kupowanych pojazdów aglomeracyjnych.

Napęd w Hondzie Jazz

Serce tego auta stanowi silnik 1.5 i-MMD Hybrid o mocy 109 KM wraz z bezstopniową automatyczną skrzynią biegów e-CVT. System ten wspierany jest przez akumulator litowo-jonowy. Samochód Honda przyśpiesza stosunkowo szybko, bo wartość 100 km/h osiąga w około 9,4 do 9,9 sekundy. Maksymalna prędkość w tym wydaniu natomiast to aż 175 km/h. Przy takich dobrych osiągach spalanie pozostaje na również przyzwoitym poziomie, tj. 4,8 l/100 km w cyklu mieszanym.

Napęd hybrydowy w nowej Hondzie Jazz został pożyczony od innych modeli tej marki. Zastosowany układ to Integrated Motor Assist (IMA). Jego działanie polega na wykorzystywaniu hamowania lub momentu wytracania prędkości do ładowania baterii silnika, gdyż w tym czasie samochód przechodzi w tryb pracy silnika benzynowego. Z kolei w trybie pracy biegu jałowego, np. podczas stania w korkach lub na światłach uruchamiany zostaje silnik elektryczny. Dzięki temu samochód ten jest w stanie zaoszczędzić na paliwie oraz chronić środowisko. Tak więc idealnie sprawdzi się w mieście, gdzie produkcja spalin powinna zostać ograniczona.

Jeśli chodzi o jazdę poza miastem, udział silnika elektrycznego jest już znacznie mniejszy. Wprawdzie będzie on wspomagał napęd benzynowy, ale w dużo mniejszym stopniu i w określonych warunkach. Przede wszystkim, gdy bateria jest w 100% naładowana oraz gdy nie pokonujemy dużych wzniesień. Chociaż takie sytuacje na trasie należą do rzadkości, Honda Jazz nadal zachowuje swoje zalety. Spalanie pozostaje na dobrym poziome 5 l/100 km, a poziom hałasu jest niski. Duży plus za doskonałą amortyzację oraz świetne prowadzenie. Jazda tym samochodem jest płynna i daje poczucie komfortu, co przy autach z tego segmentu nie jest zbyt częste.

Honda Jazz – mała, ale pojemna

Na pewno jedną z cech Hondy Jazz, która spotka się z uznaniem użytkowników, jest jej przestronność. Każdy, kto do niej wsiada, jest pod wrażeniem ilości miejsca w tak małym aucie miejskim. Wszystko to zasługa doskonale zaprojektowanego wnętrza, które nie ogranicza ruchów, nawet w przypadku wysokich osób. Dodatkowo wprowadzona panoramiczna przednia szyba powoduje optyczne powiększenie samochodu. Co więcej, auto zostało wyposażone w autorski system Magic Seats, które po złożeniu są w stanie pozyskać jeszcze więcej miejsca. Zabieg ten pozwala nam na przewiezienie przedmiotów o sporych rozmiarach lub wybrać się na naprawdę wielkie zakupy. Gdyby jednak tego było mało, pamiętajmy, że bagażnik potrafi przejść transformację z 304 do 1205 litrów po złożeniu foteli.

Podsumowując, jeśli szukamy dobrego auta miejskiego powinniśmy wybrać Hondę Jazz. Poza niską awaryjnością spełnia również coraz surowsze obostrzenia w kwestii emisji spalin. Dzięki ergonomicznemu wnętrzu oraz użytym wysokiej jakości materiałom samochód pozwala na komfortową jazdę w każdych warunkach.

Continue Reading