Connect with us

Motoryzacja i technologia

Bateria telefonu zimą – jak uniknąć problemów?

Published

on

Bateria telefonu zima

Baterie litowe są źródłem zasilania niemal każdego urządzenia mobilnego. Na ich poprawne działanie mają wpływ różne czynniki, m.in. temperatura. Jak telefony znoszą pracę w zimowych warunkach? Czy istnieje jakiś sposób na to, by wzmocnić wydajność baterii? Z czego wynika jej krótsze funkcjonowanie?

Praca baterii a temperatura

Większość baterii litowych najlepiej działa w temperaturze pomiędzy 15 a 20°C. Niestety na jakość ich pracy wpływa m.in. temperatura. Wraz z jej spadkiem, zmienia się również napięcie baterii. Przez to, że spada, zmniejsza się także jej zdolność do magazynowania energii. Oznacza to, że zmianie ulegnie jej pojemność. W im chłodniejszym miejscu korzystamy z telefonu, tym mniej energii będzie mogła zgromadzić jego bateria. Często różnice te są bardzo duże – w temperaturze -20°C pojemność ta może zmniejszyć się nawet o połowę. Tym samym smartfon wytrzyma jedynie 8 z możliwych 16 godzin pracy. Ma to niszczący wpływ również na stan żywotności baterii, która maleje wraz ze spadkiem panującej temperatury.

Problemy z ładowaniem telefonu zimą

Każde kolejne rozładowanie oraz ponowne ładowanie baterii, niekorzystnie wpływa na jej całkowitą pojemność. Tym samym skraca się czas jej trzymania. Dlatego też zimą trzeba ładować telefon częściej i w mniejszych odstępach czasowych. Zużycie baterii w danym cyklu jest o wiele większe, niż gdy mamy do czynienia z temperaturami pokojowymi. Biorąc pod uwagę, że w okresie lata komórkę można ładować ok. 4 razy w tygodniu, zimą liczba ta zwiększy się nawet do 6 ładowań. Jeżeli zauważyłeś problemy z działaniem baterii, postaraj się ograniczyć korzystanie z niego na mrozie do niezbędnego minimum. Zalecane jest również, aby w temperaturach poniżej -10°C, smartfony przechowywać w miejscach ciepłych i blisko ciała. Warto także pamiętać, żeby nie ładować komórki w temperaturach, które nie przekraczają 0°C.

Korzystanie z telefonu zimą

Nieprzestrzeganie pewnych zasad, może być przykre w swoich konsekwencjach. Dlatego jeżeli chcesz się nacieszyć wydajną i ergonomiczną baterią w telefonie, należy mieć na uwadze kilka aspektów. Baterie w smartfonach niczym nie różnią się od samochodowych akumulatorów, które wykorzystywane w nieodpowiedni sposób, również mogą ulec zniszczeniu. Dlatego w trosce o dobry stan techniczny swojego telefonu, należy:

  • nie korzystać z telefonu, jeśli był długo narażony na chłód – przed uruchomieniem telefonu, trzeba go ogrzać, najlepiej swoim ciałem (np. pocierając ją w dłoniach),
  • w miarę możliwości unikać stosowania smartfonu na mrozie,
  • urządzenia mobilne, w tym telefony, warto w tym czasie nosić w ocieplanym etui.

Stosowanie się do powyższych wskazówek z pewnością pomoże w wydłużeniu życia baterii. Mowa nie tylko o czasie jej działania, ale przede wszystkim pojemności, która wraz z wiekiem może ulegać zmianom. W razie ewentualnych problemów z komórką, zawsze możesz skorzystać z pomocy firmy oferującej serwis telefonu w Warszawie lub innych miastach.

Continue Reading