Connect with us

Zdrowie i uroda

Czym jest audiogram? Kilka słów o badaniach słuchu

Published

on

audiogram

Ubytki słuchu bywają trudne do zauważenia; szczególnie osoba, która się z nimi boryka, może początkowo nie zdawać sobie z nich sprawy. Problem łatwo jest zignorować w początkowym stadium. Dlatego szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na takie sytuacje jak częste proszenie rozmówców o powtórzenie wypowiedzi, trudności z wyraźnym słyszeniem w głośniejszych miejscach lub zwiększanie głośności w telefonie lub telewizorze.
Badania słuchu najczęściej wykonywane są u dzieci podczas badań okresowych. W przypadku osób dorosłych praktycznie nie przeprowadza się badań przesiewowych tego rodzaju. Dlatego przy podejrzeniu ubytków słuchu należy samodzielnie zgłosić się na badanie. Jest ono procedurą nieinwazyjną pozwalającą na ocenę zakresu słuchu przez specjalistę. Na czym dokładnie polega oraz czym jest audiogram?

Badanie słuchu – na czym polega?

Badanie słuchu przeprowadzane jest w kilku etapach. Protetyk słuchu może wykonać wszystkie kroki, lub tylko niektóre – wszystko zależy od konkretnego przypadku.
W pierwszej kolejności za pomocą specjalistycznego przyrządu zwanego otoskopem bada on kanał słuchowy oraz błonę bębenkową. Pozwala to sprawdzić, czy nie występują jakieś widoczne problemy.
Następnie badany jest słuch – czynność tą określa się mianem audiometrii tonalnej. Sprawdza ona zdolność do słyszenia czystych tonów, czyli próg słyszalności. Pacjent otrzymuje słuchawki, przez które odtwarzane są różne dźwięki.
Podobnym badaniem jest audiometria mowy. Różnica polega na odtwarzaniu dźwięków mowy, które pacjent powinien powtórzyć. Zazwyczaj w tym badaniu wykorzystuje się dźwięki spółgłosek – to właśnie problemy z ich słyszeniem są częstym symptomem ubytków słuchu. Warto przy tym zaznaczyć, że są osoby, które nie mają kłopotów z niedosłuchem, a mimo to mają trudności z rozumieniem mowy. Badanie pomaga określić źródło problemu.

Czym jest audiogram?

Audiogram jest graficznym przedstawieniem wyników badania słuchu. Ma on postać wykresu przedstawiającego progi słyszenia. Wielu protetyków słuchu wręcza pacjentom kopię wyników badań właśnie w formie audiogramu, jako że jest on dla większości osób łatwiejszy do zrozumienia niż wyniki opisowe.
Obecne na audiogramie dwie krzywe obrazują progi słyszenia w lewym oraz prawym uchu. Pokazują one także badaną częstotliwość dźwięku wyrażoną w hercach. Najczęściej progi słyszenia różnią się w zależności od badanych częstotliwości.

Odczytywanie audiogramu

Im mniejszą zdolność słyszenia odtwarzanych dźwięków ma pacjent, tym niżej umiejscowione są krzywe na audiogramie. Niektóre osoby mają symetryczny niedosłuch, ale wyniki dla obojga uszu mogą być różne.
Na audiogramie często znajdują się dodatkowe oznaczenia; protetyk słuchu omawia je z pacjentem, pomagając je dokładnie zrozumieć. Wskazują one na stopień ubytku słuchu (lekki, średni, ciężki, głęboki). Normą jest próg słyszenia na poziomie 0-25. O lekkim ubytku słuchu może świadczyć już wynik około 30; o głębokim niedosłuchu mówi się, gdy próg słyszenia wynosi poniżej 90.

Warto dbać o zdrowie i wykonywać regularne badania słuchu, zwłaszcza w przypadku częstego narażenia na głośnie lub wysokie dźwięki, a także stałe szumy (na przykład wentylacji). Pozwoli to podjąć odpowiednie kroki, zanim ubytek słuchu zacznie wyraźnie wpływać na jakość życia. Być może będzie konieczne dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego.
W razie wątpliwości, czy warto wybrać się do protetyka słuchu, warto przeprowadzić test słuchu online. Często bywa on pierwszą wskazówką sugerującą, że należy udać się do specjalisty.

źródło: slyszymy.pl – budowa ucha

Continue Reading