W celu uzyskania optymalnych plonów trzeba zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Wymaga to oczywiście nawodnienia, jak również sporej ilości światła, która pozwoli na przeprowadzanie procesu fotosyntezy. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na pozyskiwanie pokarmu przez rośliny. Cyrkulacja powietrza odgrywa również ogromną rolę w uprawie roślin w growboxach.
Bez względu na to, czy uprawa roślin ma miejsce w growboxie czy namiocie, należy zadbać o odpowiednią wymianę powietrza. W tym celu najlepiej wykorzystać prawa fizyki. Ciepłe powietrze jest lżejsze, dlatego unosi się ku górze, podczas gdy chłodniejsze jest bliżej powierzchni. W celu zapewnienia optymalnej cyrkulacji otwór odprowadzający zużycie powietrze powinien znaleźć się na górze growoboxa, natomiast u jego podstawy otwór, który odpowiedzialny będzie za dostarczanie do jego wnętrza powietrza zawierającego dwutlenek węgla.
CO2 to główne pożywienie dla roślin, jednak w zamkniętym pomieszczeniu szybko zaczyna go brakować. To z kolei spowalnia wzrost roślin oraz finalnie ich plony. Jeśli istnieje możliwość swobodnego wyboru umiejscowienia poszczególnych otworów, najlepszym rozwiązaniem jest rozstawienie ich po przekątnej. Takie ustawienie bardziej sprzyja wymianie powietrza w growboxie. W całej uprawie istotna jest także sama wielkość namiotu, w którym uprawiane są rośliny. Te mniejsze gabarytowo nagrzewają się szybciej i szybciej tracą CO2 w powietrzu, dlatego istotne jest zapewnienie optymalnej wentylacji. W większych growboxach proces ten jest wolniejszy. Wynika to z większej ilości powietrza i zawartego w nim dwutlenku węgla.
Trzeba także pamiętać, iż rośliny odpowiedzialne są za wytwarzanie pary wodnej. Jej nadmiar może prowadzić do zbyt wysokiego zawilgocenia powietrza, które jest środowiskiem doskonałym dla rozwoju różnego typu bakterii oraz grzybów, których obecność może zaszkodzić zdrowiu roślin. Wentylacja powietrza ma służyć również utrzymaniu odpowiedniej temperatury we wnętrzu growboxa. Większość roślin rozwija się optymalnie przy temperaturze około 24-26°C. Jeśli temperatura ta wrośnie, proces fotosyntezy zostanie spowolniony, czego efektem będzie wolniejszy rozwój uprawy. Rośliny przyjmują dwutlenek węgla w ciągu dnia, natomiast w trakcie nocy absorbują tlen zawarty w powietrzu. Cyrkulacja powietrza pomaga utrzymać ten proces, zapewniając optymalne warunki do wzrostu.
Wentylacja pasywna czy mechaniczna?
W przypadku obiektów takich jak namioty niejednokrotnie zachodzi potrzeba montażu wentylacji mechanicznej, która wymusza ruch powietrza, a tym samym wspomaga cały proces. Growboxy są obiektami o wiele mniejszymi, dlatego też zdania na ten temat są podzielone. Uznaje się jednak, iż wykorzystanie wentylatora pozwala na stworzenie środowiska podobnego do warunków naturalnych, co ma pozytywny wpływ na rośliny, a jednocześnie pozwala na rozproszenie punktowego źródła światła. W przypadku wykorzystania elementów mechanicznych, których celem jest wywołanie ruchu powietrza, należy również wykorzystać filtr węglowy. Powinien on zostać umiejscowiony bezpośrednio przed lub tuż za wentylatorem. W dużej mierze pozwala niwelować wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Należy również pamiętać o przewodach łączących, które zapewnią efektywne działanie całej instalacji.