Connect with us

Porady i ciekawostki

Kłótnie w małżeństwie – jak nauczyć się wspólnie rozwiązywać problemy?

Published

on

Klotnie w malzenstwie

Zawarcie małżeństwa to dla wielu osób jedna z najpiękniejszych chwil w życiu. Osoby będące ze sobą w związku wstępują w najbliższą możliwą relację, jednak to nie wyklucza różnic charakteru, poglądów czy codziennych problemów, którym wspólnie trzeba stawić czoła. Kłótnie są stałym elementem towarzyszącym każdemu związkowi. Sztuką jest jednak umiejętne rozwiązywanie konfliktów i wypracowanie modeli umożliwiających osiągnięcie kompromisu. Oto kilka praktycznych porad na radzenie sobie z kłótniami w małżeństwie.

Dialog podstawą zgodnego małżeństwa

Nie da się zbudować bliskiej i uczciwej relacji bez długich rozmów. Wzajemny dialog jest kluczem do rozwiązywania wszelkich sporów. To także sposób na wzajemne zrozumienie się i jeszcze bliższe poznanie. Osoby, które myślą, że wiedzą wszystko o swojej drugiej połówce, są w błędzie. Człowiek stale się rozwija. Codziennie zdobywa nowe doświadczenia. Rozmowa to świetna metoda na zrozumienie bieżących potrzeb w małżeństwie. Przedstawiając drugiej osobie swoje plany, cele, ambicje, łatwiej będzie wypracować wspólny model życia i zdrową relację opartą na zaufaniu i zrozumieniu.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy: kłótnie są nieodłącznym elementem każdego małżeństwa i – co najważniejsze – nie są czymś złym. W trakcie kłótni rozmowa jest jeszcze cenniejsza niż zwykle. Nie da się rozwiązywać sporów bez przedstawiania swoich racji i popierania ich argumentami. Małżonkowie muszą wymieniać się poglądami i wzajemnymi uwagami. Relacja, która nie jest oparta na szczerości może nie być trwała.

Podstawą jest wypracowanie odpowiedniego modelu podejmowania decyzji. Kiedy pojawia się konflikt – siadamy i rozmawiamy. Wyłączamy emocje i skupiamy się na faktach oraz żelaznej logice. Szanujemy się wzajemnie i dążymy do kompromisu. Taki model rozwiązywania sporów jest najlepszy. Każda ze stron zostaje wysłuchana, a rozmowa pozwala dostrzec, co czuje druga strona. Nie rzucajmy oskarżeniami, ale przedstawiajmy swoje uczucia i swój punkt widzenia.

Ustalenie wspólnych zasad w małżeństwie

Ustalenie reguł w małżeństwie to bardzo dobry sposób na zapobieganie kłótniom. Partnerzy mogą umówić się, że każda ze stron przygotowuje pięć rzeczy, które nie podobają jej się w związku. Następnie rozpoczyna się dyskusję i popiera propozycje argumentami. Na tej podstawie można sporządzić kilka zasad, do których przestrzegania powinny być zobowiązane obydwie strony. Tym kompromisowym sposobem skutecznie eliminujemy zachowania i sytuacje, które nie podobają nam się w naszej relacji. Jednocześnie to idealny dowód na dojrzałość związku, w którym obie strony potrafią komunikować swoje potrzeby i osiągnąć kompromis. Przestrzeganie ustalonych zasad to fundament zgodnego małżeństwa wolnego od zbędnych kłótni.

Skorzystanie z pomocy specjalisty – kiedy warto iść do poradni małżeńskiej?

Nie ulega wątpliwości, że wspólny dialog oraz zasady respektowane przez obie strony, skutecznie niwelują napięcia pojawiające się między partnerami. Jednak w części przypadków okazuje się to być niewystarczające. Różnica charakterów, odmienne postrzeganie świata oraz brak możliwości wypracowania wspólnego modelu życia, sprawiają, że coraz więcej par decyduje się na skorzystanie z pomocy ekspertów. Znalezienie specjalisty w większych miastach nie jest trudne. Przykładem może być poradnia małżeńska w Łodzi, w której dostępne jest szerokie grono psychologów i seksuologów. Korzystanie z usług specjalistów pomoże z dystansu spojrzeć na problemy i sytuacje pojawiające się w związku. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze to musi być wspólna decyzja obydwu małżonków. Po drugie, decydując się na terapię, zakładamy, że chcemy wspólnie walczyć o przyszłość małżeństwa i dążyć do wzajemnego zrozumienia. Poradnie małżeńskie to świetne wsparcie dla par, w których relacji zamiast miłości dominuje kłótnia i niezgoda.

Podsumowanie

Będąc ze sobą w tak bliskie relacji jak małżeństwo, nie jesteśmy w stanie uniknąć kłótni. Różnice poglądów i inne spojrzenie na dane zagadnienia nie są niczym złym. Wręcz przeciwnie. Komunikowanie swoich potrzeb jest podstawą zbudowania uczciwej relacji. Sztuką, którą muszą opanować współmałżonkowie, jest umiejętne rozwiązywanie konfliktów oparte na dialogu. Związek to także odpowiedzialność. Konieczne jest wytyczenie granic, których żadna ze stron nie powinna przekraczać. Jeśli to jednak nie wystarczy, warto udać się do specjalisty.

źródło: poradniaclue.pl – psychiatra łódź Bałuty

Continue Reading