Connect with us

Porady i ciekawostki

Chodniki z trawertynu – czy to dobre rozwiązanie?

Published

on

Trawertyn w ogrodzie

Trawertyn to kamień, którego właściwości zostały docenione już przez starożytnych. Obecnie wykorzystywany jest w aranżacjach wnętrz i architekturze na wiele sposobów. Znajduje również zastosowanie w naszych ogrodach. Czy chodniki z trawertynu będą dobrym wyborem?

Trawertyn i jego fenomen

Ten kamień naturalny to połączenie bogactwa wzorów i bardzo dużej wytrzymałości na zmieniające się warunki atmosferyczne. Jest on również odporny na obciążenie. Nic więc dziwnego, że elementy z niego wykonane znalazły zastosowanie zarówno w wyposażeniu wnętrz oraz w ogrodach. W czym tkwi jego sekret? Trawertyn przypomina swoją formą inny kamień naturalny, jakim jest marmur. Podobnie jak on szczyci się bardzo eleganckim i szlachetnym wyglądem.

Trawertyn – właściwości

Tego typu skała jest zbudowana z kalcytu i aragonitu. Często jest również nazywana martwicą wapienną, co wiąże się ze sposobem, w jaki powstaje. Mowa o wytrącaniu się węglanu wapnia, który prowadzi do powstania trawertynu. Dzieje się to pod wpływem wód podziemnych, które wypływają na powierzchnię. Zjawisko to zachodzi m.in. w jaskiniach krasowych, uskokach tektonicznych oraz tam, gdzie wypływają gorące źródła.

Skała ta charakteryzuje się dużą porowatością oraz drobnoziarnistą strukturą. W przekroju trawertynu widoczne są żłobienia i pory, które układają się faliście lub liniowo. Trawertyn jest m.in. odporny na ścieranie oraz na działanie wysokiej temperatury, dlatego odpowiednio obrobione płyty z tego kamienia można stosować jako okładziny ścienne i podłogowe. Jeżeli jednak chcemy użyć go do wykonania chodnika ogrodowego, należy pamiętać o kilku aspektach.

Trawertyn jako płyta chodnikowa

Decydując się na chodnik z trawertynu, warto mieć świadomość, że ten rodzaj skały lubi się kruszyć. Zwłaszcza jeżeli poddaje się go obróbce. Dlatego w trakcie przycinania trawertynowych płytek stosuje się technikę, która ma zapobiec powstawaniu tego typu uszkodzeń.

Jako skała porowata, niestety nie jest to materiał idealny. Zawarte w jego strukturze bąbelki powietrza sprawiają, że materiał ten jest nasiąkliwy. Podobnie jak wapń i marmur wchodzi w reakcje z kwasami, które powodują powstawanie plam na jego powierzchni. W związku z tym położony w ogrodzie, wymaga on pielęgnacji. Najczęściej polega ona na cyklicznym impregnowaniu jego powierzchni. Z drugiej jednak strony ma on też wiele zalet. Oprócz wspomnianej trwałości i wytrzymałości, warto pamiętać o tym, że kamień ten jest odporny na ciepło – płytki z trawertynu nie nagrzewają się nawet latem. Skorzystają na tym wszyscy, którzy decydują się na elewację z trawertynu, która pozwoli zachować przyjemnych chłód we wnętrzu domu nawet w czasie upalnego lata. Co ważne, odpowiednio zaimpregnowane trawertyny będą prezentować się pięknie przez wiele lat. Kamień nie blaknie w przeciwieństwie do np. kostki brukowej. Wybór trawertynu na chodniki ogrodowe jest więc przyszłościową inwestycją, która sprawi, że Twój ogród będzie zachwycał przez wiele lat!

źródło: metamar.pl – kamienie naturalne

Continue Reading