Motoryzacja i technologia

Jakie sprężarki wybrać do zakładu, by uzyskać najwyższą jakość sprężonego powietrza?

Published

on

Sprężone powietrze znajduje zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych. Z jego pomocą możliwe jest działanie urządzeń pneumatycznych oraz wielu innych narzędzi. Sprężone powietrze jest również stosowane w miejscach o dużym stopniu zagrożenia wybuchem. Jego jakość ma zatem ogromne znaczenie na przebieg produkcji w zakładach przemysłowych. Jak więc zadbać o to, by była ona na właściwym poziomie?

Jakość czystości sprężonego powietrza

Poszczególne klasy czystości sprężonego powietrza przyjęto umownie oznaczać cyframi. Im są większe, tym więcej zanieczyszczeń znajduje się w sprężonym powietrzu. Mowa tu przede wszystkim o substancjach takich jak: woda, substancje oleiste oraz cząsteczki stałe. Skąd jednak biorą się one w sprężanym przez maszyny powietrzu? Głównym ich źródłem jest atmosfera oraz wnętrze sprężarki. Powietrze, które dostaje się do urządzenia, niestety ma już w swoim składzie wiele zanieczyszczeń. Kiedy w sprężarce dochodzi do kompresji powietrza, ich ilość ulega zwiększeniu. Głównie z powodu smarów i olejów, jakie krążą w pompie i module śrubowym urządzenia.

Określenie klasy czystości sprężonego powietrza jest więc niezwykle pomocne w trakcie dobierania rodzaju filtracji, jaką trzeba zastosować w odniesieniu do sposobu, w jaki chcemy wykorzystać sprężoną masę powietrza. Ma to niezwykle ważne znaczenie, ze względu na fakt, iż innej jakości powietrza używa się np. w przemyśle spożywczym a innego w usługach związanych z lakiernictwem.

Sprężarki powietrza stosowane w przemyśle

W dużych zakładach do sprężania powietrza stosuje się głównie sprężarki przemysłowe. Cechują się one większą wydajnością oraz mogą być również używane bezolejowo. Te, w przeciwieństwie do sprężarek olejowych, produkują powietrze o zupełnie innych właściwościach. Największą popularnością w tego typu zakładach cieszą się urządzenia takie jak sprężarki śrubowe. W porównaniu do kompresorów tłokowych, to właśnie one pozwalają na szybkie pozyskiwanie sprężonego gazu. Chodzi głównie o ekonomiczność sprężarki śrubowej oraz o mniejsze koszty eksploatacji, jakie urządzenia te generują.

Sprężarki olejowe czy bezolejowe?

Urządzenia tłokowe mogą niestety wpływać na zwiększenie zanieczyszczeń w sprężanym powietrzu. W związku z tym wybór urządzenia powinien być przede wszystkim podyktowany działalnością zakładu. Jeżeli zajmuje się on produkcją wyrobów medycznych, należałoby zminimalizować produkcję zanieczyszczeń. Dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup sprężarki bezolejowej. Inaczej sytuacja wygląda w zakładach wykorzystujących sprężarki do automatyki przemysłowej. Tu wystarczą tradycyjne urządzenia.

Sprężarki powietrza stosowane w warsztatach i małych zakładach

W tego typu obiektach używanie sprężarek przemysłowych jest całkowicie zbędne. Z powodzeniem można sięgnąć po sprężarki tłokowe, które w małych zakładach są wystarczająco wydajne. Nic więc dziwnego, że najczęściej pojawiają się w warsztatach rzemieślniczych oraz niewielkich przedsiębiorstwach. Czasami stosuje się w nich także kompresory śrubowe – w tym przypadku należy jednak pamiętać o tym, by przed ich zakupem zasięgnąć opinii eksperta. Tylko wtedy zyskasz pewność, że zakup takiego urządzenia będzie dobrą inwestycją.

Inne alternatywy

Na końcu warto wspomnieć również o innych urządzeniach do sprężania powietrza. Dużym powodzeniem cieszą się także mobilne sprężarki tłokowe. W przeciwieństwie do urządzeń stacjonarnych, można ich używać w różnych miejscach i to bez konieczności przyłączania do sieci sprężonego powietrza. Dlatego często używa się ich na budowach. Ich duża zaletą są także małe i poręczne rozmiary. Jednak brak zbiornika sprężonego powietrza narzuca pewne limity w ich wykorzystaniu.

Copyright © 2021 EkonomiczneZakupy.pl - Blog dla ludzi, którzy chcą kupować z głową