W okresie wiosenno-letnim kury same dostarczają sobie dodatkowego pożywienia, a co za tym idzie potrzebnych im składników odżywczych. Spacerując po wybiegach, dłubią w ziemi i skubią trawę, szukając smakowitych kąsków. Zimą, gdy wszystko zamarza, staje się to niemożliwe. W związku z tym należy wówczas zadbać o jak najwyższej jakości paszę dla drobiu, aby pomóc im w przetrwaniu tego trudnego czasu.
Czego potrzebują kury?
Kura w okresie jesienno-zimowym dziennie potrzebuje około 360 kalorii, by mogła prawidłowo funkcjonować. W przeliczeniu na ilość paszy to od 130 do 160 g. Warto jednak pamiętać, że nie sama ilość pożywienia ma znaczenie, a przede wszystkim jego jakość. Wśród składników odżywczych, jakie powinniśmy dostarczyć tym ptakom, znajdują się: białko, wapń, fosfor, chlor, lizyna, metionina czy sód. Należy także brać pod uwagę fakt, że w paszy powinno się znaleźć ok. 12 MJ energii metabolicznej.
Podstawowa zawartość paszy dla kur
Podstawą paszy dla drobiu jest ziarno, którego ilość nie powinna przekroczyć 65% całości. Łatwiej przyswaja się je w formie śrutu, jednak niewielka część może być podawana w całości. Dobrym wyborem będzie pszenica i kukurydza, ponieważ dostarczają one kurom dużej ilości energii. Dodatkowo ta ostatnia wpłynie pozytywnie na kolor żółtka, który stanie się bardziej intensywny. Pasza z dodatkiem owsa wspomoże działanie przewodu pokarmowego. Aby pokryć zapotrzebowanie kur na białko, należy wybrać taką mieszankę, która została wzbogacona w śrutę sojową, arachidową lub rzepakową. Białko uzupełnimy także zwartymi w paszy roślinami strączkowymi np. bobikiem i grochem.
Witaminy i składniki mineralne
Kury potrzebują również wielu witamin i składników mineralnych. W celu ich uzupełnienia podaje się im premiksy, czyli wyselekcjonowane mieszanki mineralno-witaminowe. Do procesu znoszenia jaj wykorzystują one duże nakłady wapnia, a zatem szczególnie należy zadbać o odpowiednią ilość tego składnika. Niewielki, bo ok. 1% dodatku kredy pastewnej rozwiąże ten problem. Jeśli chcemy poprawić odporność naszych kur, warto zdecydować się na produkty zawierające czosnek, oregano, wyciąg z yukki czy jeżówkę.
Dodatki do paszy
Dietę kur możemy uzupełnić, podając im susz z zielonek i tzw. paszę objętościową. Ptaki te chętnie zjedzą ususzone wcześniej pokrzywy, koniczynę, lucernę i kiszonkę. Pamiętajmy jednak, że ilość dziennie podawanego suszu nie powinna przekroczyć 7 g. Pasza objętościowa to parowane ziemniaki, marchew, dynia, buraki czy jarmuż. Jeśli do jadłospisu dodamy także niewielką ilość cykorii lub szpinaku, ułatwimy trawienie całego pokarmu. Maksymalny dodatek paszy objętościowej w codziennym jadłospisie kur to ok. 30 g.
Słaby apetyt kur
Jeśli jesteśmy pewni, że nasze kury otrzymują zbilansowane posiłki, o odpowiednich porach i w odpowiedniej ilości, a mimo to nie są chętne do jedzenia, przyczyny warto poszukać gdzieś indziej. Czynnikami powodującymi niechęć do przyjmowania pokarmu mogą być również nieodpowiednia temperatura, zbyt mała powierzchnia kurnika, choroby zakaźne i długie przebywanie w ciemności. Należy pamiętać także o zapewnieniu ptakom odpowiedniego nawodnienia. Zimą powinniśmy zadbać o to, by codziennie miały w dostępie czystą, letnią wodę.