Connect with us

Biznes i finanse

Praca przy komputerze a oświetlenie. O czym należy pamiętać?

Published

on

Praca przy komputerze

Praca przy biurku potrafi być bardzo obciążająca dla naszego zdrowia. Żeby skutecznie zapobiegać negatywnym efektom, musimy pamiętać nie tylko o odpowiedniej pozycji, prawidłowym doborze fotela czy wysokości blatu. Bardzo istotna jest też kwestia oświetlenia. Spędzanie codziennie kilku godzin przed monitorem jest bowiem nie bez znaczenia dla naszego wzroku. Zasady oświetlenia biurowego stanowiska pracy zostały nawet szczegółowo określone przez przepisy BHP (norma PN-EN 12464-1:2003 oraz Kodeks Pracy, art. 207 § 2). Jak więc zrobić to dobrze?

Oświetlenie pomieszczenia 

Najlepszym miejscem do pracy przy komputerze będzie zdecydowanie to, w którym mamy dostęp do dużej ilości światła dziennego. Naturalne światło zapobiega męczeniu się wzroku, łatwiej się przy nim skupić. Niestety, nie zawsze mamy możliwość ustawienia biurka w pobliżu okna, często też pracujemy wieczorem lub w nocy. W takim wypadku zawsze warto sięgać po źródła światła jak najbardziej zbliżone temu naturalnemu.

Zadbajmy też o odpowiednie natężenie, nie powinniśmy pracować w półmroku, ale światło nie powinno nas też razić. Często wystarczająca okazuje się wymiana żarówek (o dokładniejszym doborze mowa w dalszej części artykułu). Jeśli jednak mamy do czynienia z wyjątkowo słabo oświetlonym pomieszczeniem, musimy dokonać gruntownych zmian. Przykładowo: bardzo uniwersalnym rozwiązaniem jest oświetlenie szynowe. Dzięki rozmieszczeniu źródeł światła na całej długości pomieszczenia i możliwości zmiany kierunku poszczególnych żarówek, możemy bez problemu doświetlić nasze miejsce pracy. Zawsze możemy też pokusić się o zainstalowanie dodatkowego kinkietu lub zakup lampy wolnostojącej.

Światło monitora to za mało

Ze względu na szkodliwość światła niebieskiego emitowanego przez monitor komputera, powinniśmy zadbać także o oświetlenie samego biurka. Umieszczona w pobliżu żarówka o właściwym natężeniu potrafi skutecznie odciążyć oczy. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście lampki biurowe, musimy jednak mieć na uwadze to, jak prawidłowo je ustawić. Źródło światła powinno znajdować się około 30-35 cm nad naszą głową, nie będzie dzięki temu nas oślepiać. Powinno ono być także ustawione w taki sposób, by światło nie odbijało się od monitora (na przykład na półce nad monitorem). Dla osób praworęcznych poleca się ustawienie lampki po lewej stronie, dla leworęcznych – po prawej. Unikajmy też wszystkich ozdobnych lampek z abażurem, dodatkowe rozproszenie światła będzie tylko męczyć nasz wzrok i utrudni nam koncentrację.

Jak wybrać to „odpowiednie” oświetlenie?

O ile wybór samych rozwiązań, takich jak oświetlenie szynowe, kinkiety czy listwy LED nie jest szczególnie trudny, to dobór odpowiednich źródeł światła jest już nieco bardziej skomplikowany. Co do szczegółów technicznych, wspomniana już norma PN-EN 12464-1:2012 określa parametry oświetlenia do pracy biurowej jako „światło o natężeniu na poziomie 500 lx, współczynniku odzwierciedlenia barw Ra co najmniej 80 oraz wskaźniku olśnień UGR nieprzekraczającym 19.”. Co to jednak znaczy i jak wpasować się w te normy?

Jednostka lx, czyli luks, to nic innego jak natężenie oświetlenia, ilość lumenów padających na m2. Współczynnik Ra jest procentem tego, jak naturalnie oddaje rzeczywiste barwy dane źródło światła. UGR dotyczy natomiast samych lamp, a dokładniej opraw, im wyższy wskaźnik, tym mniej komfortowe i bardziej „rażące” jest światło.

W celu uzyskania 500 lx powinniśmy wybrać żarówkę o mocy 60W. Jeśli natomiast decydujemy się na oświetlenie LED, zwróćmy uwagę, by miało ono jasność w granicach 400 lumenów. Optymalne Ra zapewni światło o temperaturze barwowej z zakresu 3400-5300K. Wszystkie te informacje znajdziemy oczywiście na opakowaniach.

Ze względu na to, że przy biurku spędzamy mnóstwo czasu, zarówno w pracy, jak i w domu, warto dobrze zastanowić się nad wyborem oświetlenia. Lampki biurowe to nie tylko element ozdabiający wnętrze, ale przede wszystkim źródło światła. Ma ono ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, przekłada się też bezpośrednio na efektywność.