O NAS

Jak wiadomo - kobiety kochają zakupy. My dodatkowo kochamy podróże. Na tym blogu chcemy dzielić się z wami naszymi zdobyczami, które dane nam było zakupić w ciekawych miejscach w Polsce. Zwiedzamy miasta i miasteczka, w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów, nowych widoków, ludzi i doświadczeń. Zapraszamy do czytania jeśli chcecie być uczestnikami naszych wypadów.

Kategorie

  • Home Zawoja – Babia Góra

Zawoja – Babia Góra

Wyjątkowy krajobraz, szeroka baza noclegowa wśród majestatycznego szczytu Babiej Góry, cenne zasoby przyrodnicze, tak krótko można opisać Zawoję, gminę położoną na terenie powiatu suskiego. To wszystko jest w pięknym otoczeniu Babiogórskiego Parku Narodowego, który powstał w 1954 roku i Rezerwatu na Policy, rzadko która gmina dysponuje tak wielkimi atrakcjami, które czekają na nas właśnie w Zawoi. Wieś stanowi główny punkt wypadowy na Babią Górę. Teren Babiogórskiego Parku Narodowego [informacje: tutaj] to liczne oznakowane szlaki piesze. Oprócz Babiej Góry niezwykle popularnością wśród wprawionych turystów cieszy się tzw. Mała Babia Góra: Diablak i Cyla oraz ich punkt widokowy, położona między nimi Przełęcz Brona, Perć Akademików i Głowniak (1617 m n.p. m.) oraz przełęcz Krowiarki.

Na Babią Górę najprościej dostaniemy się z przysiółka Zawoja-Widły, szlak prowadzi przez Markowe Szczawiny i najstarsze w Beskidach schronisko PTTK. Trasa tam i z powrotem zajmie nam 4 godziny drogi. Zawoja Widły to przysiółek położony w rozwidleniu potoków Jaworzyny i Jałowieckiego, stanowi punkt wyjściowy właśnie na pobliskie szlaki Policę i Babią Górę. Położona pomiędzy lasami przepiękna Polana Markowe Szczawiny to punkt startowy licznych szlaków wędrówki po Babiogórskim Parku Narodowym.

Siedziba i dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego, jednego z najmniejszych w Polsce, to także muzeum poświęcone rozwojowi babiogórskiej turystyki – Ośrodek Edukacyjny zlokalizowany w Zawoi Barańcowej. Gdy już się nam uda podejść w rejon królowej Beskidów – Babiej Góry, podążając dalej w kierunku Skrętu Ratowników w niespełna godzinę przejdziemy na Perć Akademików. Jest to ulubione i często wybierane przez młodych zapaleńców turystyki górskiej pasmo, jednak należy do najtrudniejszych w tym rejonie szlaków, ma cechy wysokogórskiego pasma, niespotykanego na tym terenie. Przed Babią Górą (1725 m. n.p. m.) mijamy szczyt Diablaka, który wyróżnia się wysokością pośród masywu otaczających go wzniesień górskich. Patrząc na niego od strony Zawoi sprawia wrażenie niedostępnego i stromego. Pasmo Babiej Góry to drugie w Polsce po Tatrach najwyżej położonym masywem górskim.

Gdy już strudzeni wędrówką zejdziemy w stronę najdłuższej w Polsce wioski, w dolinie wzdłuż Skawicy czekają na nas nie tylko różnorodne, komfortowe nocowanie w Zawoi, ale również miejsce, w którym możemy cieszyć się doskonałą rozrywką w dobrej cenie. Góralskie karczmy regionalne, które zapraszają w swoje progi, to wyśmienita kuchnia babiogórska. Ale na uwagę zasługuje zwłaszcza jedna, zabytkowa, dawna karczma drewniana, o konstrukcji zrębowej, ufundowana przez Annę Surmia w 1836 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>