O NAS

Jak wiadomo - kobiety kochają zakupy. My dodatkowo kochamy podróże. Na tym blogu chcemy dzielić się z wami naszymi zdobyczami, które dane nam było zakupić w ciekawych miejscach w Polsce. Zwiedzamy miasta i miasteczka, w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów, nowych widoków, ludzi i doświadczeń. Zapraszamy do czytania jeśli chcecie być uczestnikami naszych wypadów.

Kategorie

  • Home Świnoujście i jego Park Zdrojowy

Świnoujście i jego Park Zdrojowy

Świnoujski Park Zdrojowy powstał mniej więcej w tym samym czasie. W jego przypadku czas jakby trochę się zatrzymał. Park rozwijał się wolniej, podczas gdy cała infrastruktura turystyczna, rosły z bardzo szybkim tempie. Dziś można skorzystać z  wielu dogodnych form zakwaterowania w Świnoujściu oraz cieszyć się szeroko rozbudowaną bazą gastronomiczną i usługową. To jednak nie znaczy, ze park jest nieatrakcyjny. Pierwsze otwarcie kąpieliska przy parku miało miejsce pod koniec lat dwudziestych XIX wieku. Po pierwszym zdrojowym domu nie został ślad – został on zniszczony po I wojnie światowej.

Największy atut Świnoujścia, czyli czysta plaża i bogata roślinność to zasługa zabiegów, które przeprowadzono tu przed laty. Przeprowadzono tutaj zabiegi hydrotechniczne, które ukształtowały ląd morski i pozbyto się mielizny. Dodatkowo posadzono tu różne rodzaje roślin. To właśnie dało początek powstaniu tak zwanej zieleni komponowanej. Pierwotny kształt ogrodów to zasługa Prus, którzy brali czynny udział w jego projektowaniu.

Następne lata to okresy, w których park się rozbudowywał i modernizował. W okresie między pierwszą a drugą wojną światowa park został wzbogacony o zachodnią część. Sławny projektant z Prus nie pozostawił po sobie żadnych dokumentów, dlatego tez ostatnimi czasu pojawiły się wątpliwości, czy to aby na pewno Prusy brały udział w projektowaniu parku i czy to tylko ich zasługa.

Powierzchnia parku to ponad 40 ha, na której znajdują się różne i rzadkie rodzaje drzew i krzewów. Niektóre z okazów mają nawet ponad 160 lat. Różnorodna roślinność wzbogacona jest wieloma alejkami i miejscami, w których można usiąść.

Park co roku przyciąga kilkanaście tysięcy turystów. Nic więc dziwnego, że miejsce to obrosło wręcz turystyczną infrastrukturę taką jak miejsca hotelowe i noclegowe oraz liczne restauracje i bary. W parku można podziwiać piękne widoki i miło spędzić czas. W planach jest również budowa parku linowego. Był również pomysł na budowę terenu przeznaczonego dla quadów, jednak został on odrzucony z uwagi dbałości o faunę i florę znajdującą się w tym miejscu. Jest to idealny obszar na spacer z całą rodziną, zwłaszcza, że jest to dosłownie kilka minut od plaży lub najbliższych miejsc kwaterunkowych. W miejscu ty znajduje się kilka specjalnych ścieżek, a także ścieżki wyznaczone specjalnie pod uprawianie konkretnych rodzajów sportów.

Warto oprócz plaży i morza podziwiać ten skrawek przyrody. Podczas upału dobrze jest schronić się pod naturalnym parasolem tworzonym przez drzewa znajdujące się tutaj. Można także usiąść na chwilę i odetchnąć świeżym powietrzem. Park Zdrojowy, jest niewątpliwie cennym skarbem Świnoujścia. 

One comment on “Świnoujście i jego Park Zdrojowy”

  1. Mieszkam w Świnoujściu i Park Zdrojowy to świetne miejsce na wypad w gronie rodziny. Jest tam czysto, przyjemnie i ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>