O NAS

Jak wiadomo - kobiety kochają zakupy. My dodatkowo kochamy podróże. Na tym blogu chcemy dzielić się z wami naszymi zdobyczami, które dane nam było zakupić w ciekawych miejscach w Polsce. Zwiedzamy miasta i miasteczka, w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów, nowych widoków, ludzi i doświadczeń. Zapraszamy do czytania jeśli chcecie być uczestnikami naszych wypadów.

Kategorie

  • Home Sanktuarium w Licheniu Starym

Sanktuarium w Licheniu Starym

Licheń Stary jest niewielką wsią, leżącą w województwie wielkopolskim, niedaleko Konina. Mimo, że mieszka tu niewiele ponad tysiąc osób, to odwiedza ją wielu turystów z kraju i zagranicy. To wszystko dzięki znajdującemu się tu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Wiernych, chętnie przyjmują hotele i apartamenty oraz inne ośrodki, które oferują gościom noclegi. Licheń Stary posiada wspaniałą ofertę noclegową (zobacz), która jest w stanie zapewnić pokoje wszystkim przyjezdnym.

Sanktuarium związane jest z objawieniami maryjnymi oraz obrazem Matki Boskiej Licheńskiej. W jego skład wchodzi nie tylko bazylika (będąca największym kościołem w Polsce), ale też wiele innych obiektów – kilka kościołów, cmentarz, muzeum, hospicjum czy Dom Papieski. Znaleźć można także wiele figur oraz pomniki. Sama bazylika powstawała przez dziesięć lat i jest największą świątynią w Polsce oraz jedną z największych na świecie. W 2004 roku kościół został poświęcony i oddany do użytku, podczas jednej z pielgrzymek do Polski – odwiedził ją Jan Paweł II. W późniejszych latach, już po otwarciu, sprowadzono do wnętrza bazyliki Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej z kościoła parafialnego "Św. Doroty", a także organy, będące najokazalszymi w Polsce. Największa z piszczałek ma prawie 10 metrów wysokości. Na tyłach bazyliki mieści się Muzeum im. "Ks. Józefa Jarzębowskiego". Obecnie to ponad 1000 metrów kwadratowych, na których zebrano liczne rękopisy polskich autorów, pisma królewskie czy pamiątki po więźniach hitlerowskich obozów i sowieckich łagrów. Dużą część zajmują także ekspozycje broni białej, obrazy olejne, a także pamiątki z czasów powstania styczniowego.

Jednym z ważniejszych miejsc w sanktuarium jest kamienna Golgota (zobacz). To wysoka na 25 metrów góra, zbudowana z kamieni oraz betonu. Znajduje się wiele kapliczek, grot oraz figur. Na szczycie góry ustawiony został duży krzyż. Od podnóża wzgórza, aż po jej szczyt ciągnie się droga krzyżowa ze stacjami przy niektórych grotach i kaplicach. Miejscem często odwiedzanym na terenie świątyni jest cudowne licheńskie źródełko. Aby do niego dojść, należy zejść w dół schodami przy kościele "Św. Doroty", które prowadzą do jeziora. Oprócz kranów do nabrania wody znajduje się także mały betonowy basenik, gdzie można obmyć nogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>