O NAS

Jak wiadomo - kobiety kochają zakupy. My dodatkowo kochamy podróże. Na tym blogu chcemy dzielić się z wami naszymi zdobyczami, które dane nam było zakupić w ciekawych miejscach w Polsce. Zwiedzamy miasta i miasteczka, w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów, nowych widoków, ludzi i doświadczeń. Zapraszamy do czytania jeśli chcecie być uczestnikami naszych wypadów.

Kategorie

  • Home Kołobrzeskie światło dla żeglarzy

Kołobrzeskie światło dla żeglarzy

Kołobrzeg – uzdrowisko z wodami mineralnymi, solanką i pokładami borowiny, port morski handlowy i pasażerski, piękna plaża, czyste kąpieliska, molo spacerowe, bogata historia i cenne zabytki. Bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa ze zróżnicowaną i bogatą ofertą zakwaterowania, gastronomiczną, rozrywkową i kulturalną. Corocznie rośnie liczba osób odwiedzających miasto, którego początki sięgają VIII wieku, a w którym oglądać można pozostałości potężnych fortyfikacji siedemnastowiecznych, wspaniałe przykłady stylu gotyckiego w architekturze, miejsca historyczne – pomniki i muzea. Kołobrzeg to przede wszystkim miasto, w którym można podreperować zdrowie, odpocząć, nabrać sił, czemu sprzyjają doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze. Od wieków też był portem dla żeglarzy, który zapraszał w swe podwoje światłem latarni, kierującej bezpiecznie do brzegu.

Na tle miasta wyrasta charakterystyczna sylwetka latarni – okrągłej wieży na szerokiej podstawie. Początki latarni to XVII wiek – w 1666 roku po raz pierwszy zapalono światło, używając w tym celu oleju rzepakowego. W 1909 roku latarnię przebudowano na ceglaną i zmieniono olej na gaz, co zwiększyło zasięg światła do 12 mil morskich. Zburzona w czasie II wojny światowej przez Niemców, ponownie została odbudowana, tym razem na platformie dawnego fortu Ujście u wejścia do portu. Obecnie ma wysokość 26 metrów i taras widokowy, z którego można podziwiać bezkresne morze, port i miasto. Kręte schody, prowadzące na górę, dają się we znaki naszym nogom. Warto się pomęczyć, by w nagrodę otrzymać niezapomniane widoki. Ponieważ latarnia jest otwarta do zmierzchu, czekamy na kolorowy zachód słońca. Do tych wspaniałych przeżyć dodajemy jeszcze wizytę w Muzeum Minerałów, które znajduje się w podziemiach budynku, a w którym kilkaset eksponatów zachwyca różnorodnością barw i kształtów. Wychodzimy na zewnątrz, a tam latarnia przepięknie podświetlona lampami nabiera uroku i lekkości, choć w dzień sprawia wrażenie przysadzistej i ciężkiej. Jej światło, tak jak od wieków, dalej prowadzi żeglarzy do bezpiecznego portu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>