O NAS

Jak wiadomo - kobiety kochają zakupy. My dodatkowo kochamy podróże. Na tym blogu chcemy dzielić się z wami naszymi zdobyczami, które dane nam było zakupić w ciekawych miejscach w Polsce. Zwiedzamy miasta i miasteczka, w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów, nowych widoków, ludzi i doświadczeń. Zapraszamy do czytania jeśli chcecie być uczestnikami naszych wypadów.

Kategorie

  • Home Góra Chełmska w Koszalinie

Góra Chełmska w Koszalinie

Koszalin to miasto położone na Pomorzu Zachodnim, nad rzeką Dzierżęcinką oraz jeziorami Jamno i Lubiatowo Północne. Ten znaczący w regionie ośrodek kulturalno-wypoczynkowy znajduje się w odległości ok. 11 km od Morza Bałtyckiego. Bliskość wybrzeża, wiele atrakcji i dobrze rozwinięta baza noclegowa w Koszalinie sprawiają, że miasto jest często odwiedzane przez turystów. Mogą oni skorzystać z bogatej oferty hoteli, apartamentów czy pokoi gościnnych. Aktualne promocje i wiele przydatnych informacji dotyczących zakwaterowania w mieście można znaleźć w internecie.

We wschodniej części Koszalina znajduje się Góra Chełmska, czyli wał morenowy, którego najwyższe wzgórze Krzyżanka wznosi się na wysokość 136,2 m n.p.m. W starożytności była miejscem kultu pogańskiego, natomiast od wczesnego średniowiecza do czasów reformacji luterańskiej zmieniła się w miejsce kultu chrześcijańskiego. W XX wieku za sprawą budowy nowego Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej ponownie stała się celem pielgrzymek chrześcijańskich. Obecnie góra jest także terenem rekreacyjnym. Na szczycie znajduje się zbudowana w 1888 r. wieża widokowa o wysokości 31,5 m. Została udostępniona dla zwiedzających, a zobaczyć z niej można piękną panoramę Koszalina i okolic. Na piechurów czeka tam wiele ścieżek spacerowych i węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Aktywni mogą spędzić czas w parku linowym lub na stadionie sportowym. Miłośnicy historii zobaczą kilka ciekawych pomników. U podnóża wzgórza stoi ogromny granitowy głaz z krzyżem i orłem w koronie upamiętniający powstańców listopadowych. Przy bramie, która prowadzi na górę oraz przy kaplicy umieszczono pomniki Jana Pawła II na pamiątkę jego pobytu w sanktuarium. W 2011 roku powstał pomnik poświęcony prezydentom odwiedzającym Górę Chełmską – Ryszardowi Kaczorowskiemu i Lechowi Kaczyńskiemu. Góra stanowi zatem wspaniały obszar do rekreacji i wypoczynku zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>